Złote Jabłka przyznane po raz kolejny

Od pięciu lat, Czytelnicy portalu AppleVis, mogą głosować na najlepsze (czytaj najbardziej dostępne) w danym roku aplikacje. Skoro to portal poświęcony firmie Apple, wybierane programy dotyczą systemu IOS oraz Mac OS, a ponadto rekomendowane są najlepsze aplikacje asystujące i najlepszy developer.

W tym roku głosujący postawili na rozwiązania już znane i te skierowane głównie do użytkownika niewidomego-słabowidzącego. Trochę generalizuję, niemniej jednak dziwić może brak pośród laureatów szeroko znanych i używanych aplikacji, takich jak Twitterific, 1Password i Launchbar 6. Patrząc na to z innej strony, wszystkie one były już i to w pewnych wypadkach, nawet kilkukrotnie nagradzane. Zaskoczył Mnie odtwarzacz podcastów Downcast for Mac, który po przerwie pojawił się na liście aplikacji, na które można zagłosować. Gdy jesteśmy przy podcastach, wspomnę, że proponowany był jeszcze Podcast Chapters, który służy bardziej do tworzenia (edycja znaczników, rozdziały), niż słuchania podcastów.

A zatem kto wygrał:

 

  • najlepsza aplikacja przeznaczona dla systemu IOS to Voice Dream Reader
  • najlepsza gra przeznaczona dla systemu IOS to Timecrest: The Door
  • najlepsza aplikacja asystująca (pomocna w zniwelowaniu jakiejś konkretnej bariery) to KNFB Reader
  • najlepsza aplikacja przeznaczona dla komputerów Mac to A Blind Legend
  • najlepszy Twórca – firma programistyczna – tu przyznano dwie nagrody: dla American Printing House for the Blind (za aplikację
  • Nearby Explorer) oraz dla firmy Sneaky Crab (twórcy gry Timecrest: The Door), którą doceniono za chęć rozwiązywania zgłaszanych problemów z zakresu dostępności.

Kilka słów o laureatach

Nie trudno dziwić się, że wygrał Voice Dream Reader. Mimo że program wciąż w niektórych sytuacjach (inne języki i syntezatory, problemy z ICloud) nie działał początkowo stabilnie, a i dziś zdarzają mmu się pewne problemy, to jednak jego duża aktualizacja do wersji 4.0 zaoferowała wiele pozytywnych zmian i nowości. Moim zdaniem na uwagę szczególnie zasługują: synchronizacja z ICloud i nowe możliwości sortowania książek dodanych do Biblioteki oraz szereg opcji poprawiających sposób odczytywania, synchronizacji i wyświetlania tekstu, co osobom niewidomym akurat się nie przyda. Pamiętajmy, że ta aplikacja nie była tworzona w pierwszym rzędzie dla nas, a dla osób, które mają trudności w czytaniu. Niestety synchronizacja z ICloud znacznie spowalnia pracę programu i chociaż sytuacja zdaje się być już zasadniczo opanowana, to wciąż nawet na najnowszych iPhone’ach program lubi spowolnić, a chwilowa utrata połączenia z chmurą lubi się powtarzać. Mimo to możliwość wrzucenia książki do stosownego folderu w ICloud, po to by potem VDR ją automatycznie pobrał, jest bezcenna.

Niestety za wiele nie mogę napisać o pozostałych aplikacjach. Pozycja KNFB Readera wydaje się być niezagrożona. Gry audio są wciąż popularne, ale że się na nich nie znam, to podaruję sobie cytowanie ogólników. Ważne, że gra A Blind Legend pojawiła się w wersji na Mac OS, co tym bardziej w przypadku dostępnych gier, nie musiało nastąpić.Z kolei Aplikacja Nearby Explorer od APHa skierowana jest głównie na rynek amerykański, oferując bardzo dokładne mapy i nawigację of-line.

Wszystkim nagrodzonym gratuluję.

Źródła

Lista laureatów nagrody Goolden Apples 2016 (ang.)

Lista aplikacji zgłoszonych do nagrody (ang.)

 

 

 

Napisz odpowiedź