WhatsApp – różne możliwości komunikacji w dostępny sposób

Od kilku lat obserwujemy rozwój możliwości smartfonów oraz transmisji danych, dzięki której nie musimy już być przywiązani do jednego miejsca (biurka z komputerem) i możemy za pomocom naszych telefonów komunikować się z użytkownikami z całego świata. W miarę, jak stawała się ona coraz szybsza, ale też coraz tańsza, a SMS’y wysyłane pomiędzy operatorami w różnych krajach, z uwagi na roaming, były wciąż drogie, rozmaite firmy zaczęły dążyć do obejścia tego stanu rzeczy i tworzyć coraz łatwiejsze w użyciu aplikacje służące do komunikacji wszelakiego rodzaju. Wpierw był to zamiennik SMS’ów, czyli tylko wiadomości tekstowe, potem doszło załączanie multimediów: zdjęć, krótkich filmików, albo nagrań głosowych, aż w reszcie stały się możliwe rozmowy głosowe oraz wideo pomiędzy użytkownikami określonej aplikacji, prowadzone już za pomocą tylko sieci Wi-fi, albo transmisji danych.

Najbardziej popularny jest, a może do niedawna był komunikator Skype, ale inne przykłady można by mnożyć: skupiona tylko na urządzeniach firmy Apple, aplikacja IMessage i FaceTime, najbardziej znany FaceBook Messenger, zespolony z użytkownikami FaceBooka i właśnie WhatsApp przypisany do numeru telefonu osoby z niego korzystającej.. Nie miejsce tu na szczegółowe porównania i przedstawianie różnic pomiędzy nimi. Dość powiedzieć, że firmy oferujące wzmiankowane rozwiązania, z jednej strony pomysłowością, prostotą obsługi i funkcjami dodatkowymi, walczą o użytkownika, z drugiej jednak strony jeszcze bardziej chcą go przywiązać do określonego systemu operacyjnego, platformy społecznościowej, albo jeszcze innego typu biznesu.

W tym artykule opiszę działanie komunikatora WhatsApp, jako że jest to program bardzo prosty, popularny na świecie i co ważne, coraz lepiej obsługiwany przez technologie dostępowe zawarte w systemach mobilnych, przy czym skupię się przede wszystkim na systemie IOS.

Co to jest WhatsApp

WhatsApp to aplikacja na smartfony, za pomocą której można, w pierwszej kolejności wysyłać wiadomości tekstowe, korzystając z sieci bezprzewodowej, albo transmisji danych. Prócz tego WhatsApp pozwala na:

 • przesyłanie zdjęć i filmów
 • przesyłanie wcześniej stworzonych plików audio (dzwonki, nagrania głosowe)
 • nagrywanie wiadomości głosowych
 • tworzenie grup przeznaczonych do wspólnej komunikacji
 • wysyłanie swojej lokalizacji

A od stosunkowo niedawna, umożliwia również rozmowy głosowe (wideo w planach) pomiędzy dwoma użytkownikami, podobnie jak to oferuje od lat Skype, czy od jakiegoś czasu również FaceBook Messenger.

Program dostępny jest na wszystkich systemach operacyjnych. Możemy więc pobrać wersję dla IPhone’a  (IOS), telefonów z Androidem, telefonów z systemem Windows Phone, BlackBerry, a nawet Nokii z Symbianem i Nokii S40.

Działa mniej więcej podobnie, choć z uwagi na rozwój nowych możliwości komunikacji, jakie przyniosły ostatnie lata, WhatsApp oferuje ich całe spektrum właśnie na telefonach z systemami: IOS, Android oraz Windows Phone.

Ważne! WhatsApp jest przypisany do naszego numeru telefonu, stąd możemy go używać tylko na telefonach, a na tabletach już nie. Trudno tę właściwość WhatsAppa obejść.

Instalacja WhatsAppa

Instalacja whatsAppa nie powinna przysparzać żadnych trudności. W miarę sprawnie trzeba jedynie wprowadzać w odpowiednie pola, kod, który ostaniemy SMS-em. Można przy instalacji zaimportować jakieś miniaturowe zdjęcie, które będzie przypisane do naszego kontaktu. Program sugeruje nam to z FaceBooka, co często może się skończyć komunikatem o niemożności zaimportowania z uwagi na zbyt duży rozmiar zdjęcia. Taki absurd. Szkoda, że program samemu nie dostosuje go sobie do swoich potrzeb.

Wygląd aplikacji

Interfejs aplikacji nie jest skomplikowany i jest całkowicie dostępny. Na dole znajdują się następujące zakładki:

 • Ulubione
 • ostatnie
 • kontakty
 • czaty
 • ustawienia

Klikając w którąkolwiek z nich, przechodzimy do odpowiedniego rodzaju kontaktów i wiadomości. Niby jasne nazewnictwo zakładek kryje kilka niespodzianek. Poniżej wyjaśniam ich przeznaczenie.

„ulubione” to osoby z naszej książki telefonicznej (kontaktów), które mają zainstalowany program WhatsApp. W ten sposób możemy sprawdzić, kto z bliżej lub dale znanych nam osób, w ogóle WhatsAppa potencjalnie używa. Trochę męczące w przeglądaniu może być rozbicie kontaktów na poszczególne numery: osobno dom, praca itp., co sprawia, że nazwiska osób się dublują. Jest to jednak do pewnego stopnia zasadne i wynika z idei komunikatora, w myśl której każdy numer telefonu, to osobny kontakt. Przy każdym z kontaktu można otworzyć Szczegóły, w których znajdą się informacje o wszystkich działaniach, jakie podejmowaliśmy w ramach komunikacji z określonym użytkownikiem WhatsAppa. Będzie to więc informacja o rozmowach, możliwość przejścia do wątku z rozmowami, lista udostępnionych plików, lokalizacji, subskrybowanych wspólnie grup itp. Z poziomu tej zakładki, można ponadto zaprosić kogoś do używania whatsAppa, za sprawą wysłania zachęty przy pomocy wiadomości SMS, albo e-maila.

„Ostatnie” to lista ostatnio wykonywanych połączeń on-line pomiędzy użytkownikami, na wzór ostatnio wykonywanych połączeń telefonicznych.

„Kontakty” to lista wszystkich kontaktów, jakie mamy w telefonie. I znów, klikając w kontakt, możemy wyświetlić dane kontaktu, a następnie wysłać zaproszenie do instalacji WhatsAppa. Według mnie to najmniej potrzebna zakładka.

„Czaty” to najbardziej istotna część WhatsAppa. Tutaj znajdziemy wszystkie wiadomości, które ktoś do nas wysłał. Szczegółowo omówię je w osobnym punkcie.

„ustawienia” pozwalają nam na zmianę pewnych opcji WhatsAppa. Również tę zakładkę omówię osobno.

Czaty

Czaty stanowią tę najchętniej odwiedzaną część whatsAppa. To tam znaleźć można pogrupowane chronologicznie wątki rozmów. Przy czym za rozmowę uważane są wszystkie aktywności, jakie ostaną podjęte z innym użytkownikiem WhatsAppa. Mogą to być: tradycyjne pisane wiadomości, wiadomości głosowe, które nagramy, załączone zdjęcia, filmy i nagrania głosowe, czy przesłany kontakt.

W jakiejś mierze okno rozmowy z określoną osobą, można porównać do tego, znanego z programu Skype. Po otwarciu okna, możemy przeczytać, kiedy ostatnio dana osoba była dostępna, a następnie znajdujemy przycisk „połącz”, którego uaktywnienie wywoła rozmowę z użytkownikiem (tak jak w Skypie), dalej listę ostatnio prowadzonych rozmów wszelakiego typu. Potem widzimy przycisk o nazwie „udostępnij multimedia”, pole tekstowe służące do wpisania wiadomości, przycisk „aparat”, dzięki któremu możemy zrobić na bieżąco zdjęcie, i ostatni – przycisk „wiadomości głosowej”, którego uaktywnienie spowoduje rozpoczęcie nagrywania wiadomości.

Jak nie trudno się zorientować, cały opis, opracowuję przede wszystkim pod kontem niewidomych użytkowników korzystających z VoiceOvera w systemie IOS. Wszystkie informacje, tzn. rodzaj wiadomości, czas trwania, stan (dostarczona, przeczytana).są od pewnego czasu prawidłowo oznajmiane.

Wspomniany przycisk udostępniania multimediów oferuje nam podmenu z następującymi możliwościami:

 • „Zrób zdjęcie lub nagraj wideo” – uruchamia Aparat fotograficzny
 • Biblioteka zdjęć/wideo – pozwala na wybór zdjęć i filmów z galerii telefonu
 • Udostępnij położenie – pozwala wybrać i wysłać nasze położenie, w oparciu o mapy Google
 • Udostępnij kontakt – pozwala przesłać komuś nasze dane kontaktowe

Nagrywanie oraz odsłuchiwanie wiadomości głosowych

Aby rozpocząć nagrywanie wiadomości, przyciskamy dwukrotnie i cały czas trzymamy przycisk nagrywania. Zdaję sobie sprawę z niedogodności takiego stanu rzeczy. Na szczęście można temu zaradzić, choć nie jest to bardzo proste. Trzeba dogodnie ustawić palce i telefon, rozpocząć w opisany powyżej sposób nagrywanie, następnie, trzymając cały czas palec na przycisku nagrywania, wyłączyć VoiceOvera (3 razy Home) i ponownie go włączyć. Gdy usłyszymy komunikat „VoiceOver włączony”, możemy puścić przycisk nagrywania. Jeśli usłyszymy VoiceOvera, a nie dźwięk zakończenia nagrywania, to znaczy, że operacja się udała. Możemy nawet gestami lewo-prawo, sprawdzać zmieniający się czas naszego nagrania.

Odsłuchiwanie wiadomości

Odsłuchiwanie wiadomości głosowych nie będzie raczej stanowiło problemu. Warto wiedzieć, że WhatsApp ogólnie, od czasu do czasu może się zaciąć i pierwsza sekunda wiadomości, też z uwagi na konflikty z VoiceOverem, nie zawsze czysto jest odtworzona. Od pewnego czasu można w reszcie nawigować wewnątrz danej wiadomości, nie podczas jej trwania, ale przed rozpoczęciem odtwarzania, albo po zapałzowaniu. Na pokrętle znajdujemy suwak „Zmiana wartości” i gestem góra-dół, przewijamy wiadomość, a następnie ponownie stukając dwukrotnie, kontynuujemy jej emisję.

Wykonując gest dwukrotnego stuknięcia z przytrzymaniem na danej wiadomości, możemy rozwinąć dodatkowe opcje, w tym możliwość przekazania dalej wiadomości innemu użytkownikowi. Menu to nie jest od razu czytane przez VoiceOvera i trzeba je znaleźć, kierując się w prawo w okolice przycisku nagrywania wiadomości.

Czynności dodatkowe

Wróćmy na listę wiadomości we whatsAppowych czatach. Będąc na którejkolwiek wiadomości, używając funkcji pokrętła VoiceOver, możemy znaleźć pozycję nazwaną „Czynności”. Przesuwając się pionowo możemy wówczas wybrać następujące opcje:

 • Aktywuj rzecz (czynność domyślna) – spowoduje otwarcie wątku z rozmową
 • Nieprzeczytane – spowoduje, że wątek otrzyma status nieprzeczytanego
 • Więcej – powoduje otwarcie menu z opcjami dodatkowymi
 • Archiwizuj

Wspomniane memu „Więcej” pozwala na następujące możliwości:

 • „Wycisz”
 • „Informacje” – wyświetla informacje o danym użytkowniku, włącznie z liczbą współdzielonych plików i wspólnie subskrybowanych grup

„Wyślij przez e-mail” – pozwala przesłać kopię czatu e-mailem.

„Wyczyść czat” – dzięki tej opcji możemy usunąć wszystkie wiadomości od określonej osoby, bądź grupy. Szczególnie istotne, gdy jest ich bardzo dużo, albo są na tyle długie, że zajmują zbyt dużo miejsca w pamięci naszego urządzenia.

„Usuń czat” – pozwala na skasowanie danego użytkownika

Grupy

Jedną z ciekawych funkcji WhatsAppa, jest możliwość tworzenia grup, do których można dołączyć do stu użytkowników. Właściwości takiej grupy są takie same, jak czatu z pojedynczym użytkownikiem. Jedynym warunkiem przyłączenia innej osoby przez Twórcę do grupy, jest posiadanie przez nią wcześniej konta na WhatsAppie.

Warto też zwrócić uwagę, że grupy i w ogóle nagrywane wiadomości głosowe, względnie przesyłane niewielkie pliki, mogą stanowić cenny sposób komunikacji głosowej tak w ogóle, ale również przyczynić się do pomocy w rozwiązywaniu problemów technicznych, na zasadzie pytanie-odpowiedź. Powstały nawet na tę okoliczność specjalne grupy pomocowe o charakterze technologicznym, ale ich towarzyskim. Jedynym minusem przynależności do takiej grupy jest ogrom wiadomości i czas potrzebny na ich przesłuchanie, co przy sposobie wypowiedzi części użytkowników nie jest proste, za to uczy cierpliwości. Z drugiej strony, osoba nagrywająca może się wówczas nauczyć jasno i w miarę szybko przekazywać swoje myśli.

Ustawienia

Kilka słów napiszę o ustawieniach, choć trzeba przyznać, że nie są one jakoś bardzo skomplikowane i konieczność ich modyfikacji może nawet nie występować. W zakładce :Ustawienia” możemy:

 • dokonać zmiany danych profilu i statusu (imię nazwisko, zdjęcie, status)
 • ustawić dane związane z prywatnością (zmiana widoczności Użytkownika i statusu), w tym zmienić numer telefonu przypisany do konta, albo w ogóle usunąć konto
 • zmienić tło czatu
 • wyczyścić wszystkie chaty
 • włączyć/wyłączyć zachowywanie mediów w galerii multimediów (w przypadku systemu IOS – Rolce aparatu)
 • wykonać kopię zapasową chatu do ICloud (same wiadomości, albo wraz z załączonymi multimediami)
 • ustawić powiadomienia (globalne, grupowe)

Dostać się do wiadomości oznaczonych gwiazdką (nieintuicyjne umiejscowienie tej opcji w ustawieniach)

 • wyczyścić wszystkie chaty

Włączyć WhatsApp Web.

Wszystko to odnajdziemy pod odpowiednimi przyciskami, które zaprowadzą nas do kolejnych opcji. Przyciski te to: „Nazwa profilu”, „Oznaczone gwiazdką”, „WhatsApp Web”, „Konto”, „Chaty”, „Powiadomienia”, „Użycie danych”, „O aplikacji i pomoc”, „Powiadom znajomego”.

WhatsApp w systemie Android

Ogólnie zasygnalizuję, że działanie aplikacji w systemie Android jest bardzo podobne, do powyżej opisanej dla systemu IOS. Tutaj zakładki występują u góry, a nie na dole i są to: „Połączenia”, „kontakty”, i „czaty”. W specjalnym menu o nazwie „więcej opcji” znajdziemy m.in. ustawienia.

WhatsApp na inne sposoby

Od czasu do czasu spotykam się z pytaniami, czy można jakoś inaczej, niż za pośrednictwem telefonu, komunikować się z użytkownikami WhatsAppa. Jest to możliwe, choć każdy z po krótce przedstawionych poniżej sposobów jest z różnych względów niedoskonały i o tyle nie pewny, że nie jest firmowany przez producenta., a jest to pomysł firm trzecich na komunikację z WhatsAppem. Należy też wiedzieć, że każdy z nich zadziała tylko, kiedy WhatsApp jest uruchomiony na smartfonie, a przez niego używane konto przypisane do numeru telefonu, ) jest aktywne.

Istniała kiedyś wtyczka do komunikatora Miranda, dzięki które można było pisać na WhatsAppie pomiędzy jego użytkownikami, ale obecnie jej nie mogę polecić z uwagi na jej problemy z samym WhatsAppem. Podobno były blokowane konta użytkownikom, korzystających z niego przy pomocy tej wtyczki.

Lepiej mają użytkownicy systemu Mac OS X. Od niedawna w Mac App Store dostępna jest aplikacja o nazwie Supertab for WhatsApp, która jest bardzo dobrze dostępna. Pozwala na wszystko to, co można osiągnąć z telefonu, czyli na dużo, zważywszy że do dyspozycji mamy klawiaturę, wbudowane funkcje systemu OS X, lepszy mikrofon i głośniki komputera. Do poprawnego działania programu konieczne jest zeskanowanie kodu QR z ekranu, w czym najprawdopodobniej osobie niewidomej będzie ktoś musiał pomóc.

WhatsApp Web

WhatsApp Web to przedłużenie konta WhatsApp w telefonie. Zarówno wiadomości wysyłane jak i otrzymywane są w pełni zsynchronizowane pomiędzy telefonem a komputerem, co oznacza, że WhatsApp w IPhonie, albo smartfonie z Androidem, przez cały czas musi być uruchomiony.. Znów na początku koniecznie trzeba zeskanować z ekranu kod QR, co może stanowić pewną niedogodność.

WhatsApp Web to specjalna strona https://web.whatsapp.com/????/pl, która już potem bez kłopotu może być obsługiwana, aczkolwiek ma nieopisane przyciski, tak więc do jej używania trzeba wpierw potestować, a potem być może przyciski zaetykietować stosowną wtyczką do Firefoxa, bądź korzystając z technologii oferowanych przez screenreadery.

 Na koniec

Tak naprawdę trudno stwierdzić, w którą stronę podąży rozwój WhatsAppa. Gdy program został wykupiony przez FaceBooka, na początku 2014 r., zapewniono, że aplikacja nie przestanie istnieć i nie zostanie wchłonięta przez bardziej popularną aplikację Facebook Messenger. I faktycznie oba programy istnieją równolegle, choć oba stają się do siebie coraz bardziej podobne. W obu doszły rozmowy głosowe na żywo, w Messengerze wprowadzono możliwość nagrywania komuś wiadomości głosowych, co prawda krótszych, niż na WhatsAppie i o wiele gorsze jakości, ale jednak. WhatsApp z kolei zyskuje nowe opcje (emotikony, tło czatu), które czynią go bardziej podobnym do FaceBooka. Ostatnio zmieniła się też polityka firmy i już nie jest konieczna coroczna, nie wielka, bo niewielka, opłata za używanie programu. Niektórzy zaczęli więc domyślać się nadchodzącego końca aplikacji. Chyba nic na to w tym momencie nie wskazuje. WhatsApp, choć może nie tak bardzo popularny w Polsce, używany jest przez ogromną rzeszę użytkowników, przede wszystkim jako zamiennik SMS’ów. Tyle, co na teraz wiadomo, to chęć uczynienia dodatkowo z WhatsAppa, rozwiązania ułatwiającego komunikację firmową, albo z wieloma abonentami (informacje pasażerskie itp.). Trudno powiedzieć, jak przyjęte zostaną nowe zmiany przez samych użytkowników, którzy chcą raczej prostego programu i jak zareaguje na to rynek. Mam nadzieję, że przed WhatsAppem jeszcze co najmniej kilka lat dobrego działania.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na łamach kwartalnika Tyfloświat 2 (31) 2016. Tekst dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

 

Napisz odpowiedź