Sony wprowadza telewizory oparte o android TV i pozwala na ich obsługę Talkbackiem

Kilka lat temu znaczne poruszenie pośród osób z wadami wzroku, wywołała informacja o wybranych modelach telewizorów Panasonic z przewodnikiem głosowym. Istotnie, niektóre modele zyskały udźwiękowienie w języku polskim, jednak zdania na jego temat były podzielone. Przede wszystkim nie było to pełne udźwiękowienie, poza tym działało dosyć ociężale. Po więcej informacji zapraszam na łamy Tyflopodcastu, gdzie można znaleźć wywiad z Grzegorzem Błaziakiem, który przedstawia model . Panasonic TX.

Z czasem serwisy technologiczne zaczęły napomykać o pojawieniu się w zaawansowanych modelach telewizorów platformy Android TV, czyli specjalnego Androida dostosowanego do telewizorów, działających w oparciu o system firmy Google. Pierwszy był Philips, lecz tu do czynienia mieliśmy i ze starszym systemem, i z jego niepełną implementacją. Sony poszło o krok dalej, pokazując na początku tego roku, modele telewizorów działające w oparciu o Android.

Nowe możliwości obsługi telewizora dla niewidomych i słabowidzących

Najnowszy system Android, to od razu wbudowany screenreader TalkBack, jeśli tylko nie zostanie jakoś na siłę usunięty. Jego obecność otwiera możliwość obsługi i sterowania szeroką gamą ustawień telewizora, odczytywania określonych informacji technicznych i w reszcie pozwala na dostęp do wielu popularnych usług internetowych, być może nawet Przewodnika po programach.

Testerzy z Fundacji Edukacji Nowoczesnej: Marcin Zieliński i Marcin Borek, wskazują na to, że po pierwszych, co prawda dosyć pobieżnych, ale nie zupełnie powierzchownych testach, telewizor wydaje się w znacznym stopniu uwzględniać potrzeby jego potencjalnych nabywców, którzy posiadają wadę wzroku.

Więcej spostrzeżeń można znaleźć w stosownej informacji, zamieszczonej na stronie Fundacji Edukacji Nowoczesnej.

Ponadto podaję link do informacji na temat Sony Android TV i do wprowadzenia do korzystania z telewizora..

Dziękuję Marcinowi Borkowi za pomoc w przygotowaniu niniejszej informacji.

 

Źródło: Fundacja Edukacji Nowoczesnej, Sony Polska.

 

Napisz odpowiedź