Reha2015. Statuetki Idola rozdane

Minął tydzień od trzynastej edycji konferencji i wystawy Reha for the Blind in Poland. Wydaje mi się, że z roku na rok, jest ona coraz większa, ale też coraz bardziej spokojna, i coraz mniej technologiczna.

Jak zwykle, rozdane zostały statuetki Idola. Pewną nowością w tym roku była możliwość głosowania na czwartkowych Idoli, tzn. przyjazne instytucje, media, firmy, uczelnie i społeczników, przy pomocy wcześniej dostępnego formularza internetowego. Nie było to już możliwe, jeżeli chodzi o firmy i produkty biorące udział w Wystawie. Wszystko stąd, że w myśl idei Organizatora, głosować należy na nowość, albo szczególnie dobre rozwiązanie obecne i promowane na samej Wystawie, tak aby dać też szansę nowo pokazywanym technologiom i pomysłom. Szkoda, że można tego dokonać tylko wypisując specjalny druk, na stoisku informacyjnym Fundacji, w holu przed salami konferencyjnymi, na IV piętrze Pałacu Kultury, a nie dodatkowo np. na jakimś udźwiękowionym stanowisku. .

Z ciekawszych, w kategorii FIRMA/INSTYTUCJA, pierwsze miejsce otrzymała Biblioteka Raczyńskich, w Poznaniu za unowocześnienie Działu dla Niewidomych i Słabowidzących oraz za bardzo dobre dostosowanie nowo otwartego budynku Biblioteki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Natomiast na trzecim miejscu znalazła się kolejna biblioteka – Dział Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, który przejął 2 lata temu księgozbiór po Bibliotece Centralnej Polskiego Związku Niewidomych i dalej wdraża nowe usługi, takie jak DAISY On-Line w tym roku.

W kategorii Media, drugie miejsce przypadło Fundacji Katarynka i portalowi filmowemu Adapter.pl, dzięki któremu można oglądać filmy z audiodeskrypcją i napisami w Polskim Języku Migowym.

Pirs Creative Lab to zdaniem uczestników konferencji, najciekawsza tegoroczna firma, Na wystawie prezentowała kompas elektroniczny Totunor oraz System Znaczników Totupoint.

Produkt roku dla niewidomych to tym razem BrainPort firmy Wicab-iNC, który w naszym kraju próbuje spopularyzować Jacek Molicki z firmy Inter-Medix. To kamera ze specjalną wkładką umieszczoną w buzi, dzięki której można po specjalnym szkoleniu, odbierać językiem cząstkowe wrażenia wzrokowe przetworzone na wibracje. Więcej informacji można znaleźć na specjalnej stronie Zobacz Inaczej. Nie wróżę temu pomysłowi dużego zainteresowania i nie spodziewam się, by w ostateczności wielu ludzi mogło go w praktyce używać. Mogę się jednak tutaj mylić.

Na drugim miejscu znalazł się Seeing Assistant firmy Transition Technologies. Doceniono jak sądzę konsekwentny rozwój pakietu, ponowną obecność i bardzo miłą pomocną obsługę na stoisku, jak również nowość – nawigację Seeing Assistant move dla systemu Android, która niedługo ma się pojawić.

Trzecie miejsce przypadło Mapie Świata – tyflograficznemu projektowi wykonanemu przez firmę Altix.

Produkt dla słabowidzących to w tym roku, nie żaden powiększalnik, a PlexTalk Pocket Linio firmy Shinano Kenshi. Sam odtwarzacz DAISY, jakim jest PlexTalk, nie zmienił się w ogóle, niemniej DAISY On-Line, o którym tu już wcześniej pisałem, mocno jest z tym urządzeniem powiązane.

Dalsze miejsca przypadły już powiększalnikom: Optelec Traveler HD firmy Optelec i Onyx Deskset HD firmy Freedom Scientific. Pierwszy z nich, to względnie mobilne rozwiązanie, gabarytami zbliżone do 13.3-calowego laptopa, drugi to rozwiązanie stacjonarne.

Zwycięzcom gratuluję. Na pewno o niektórych z nich więcej napiszę w późniejszym czasie.

 

 

Napisz odpowiedź