Podsumowanie roku 2015. Wspomaganie orientacji przestrzennej, Android i Amazon

Tradycyjnie czas na garść podsumowań. Na początek gościnny wpis Rafała Charłampowicza, który od wielu lat analizuje rozmaite rozwiązania ułatwiające orientację przestrzenną. Sam też używa urządzeń z systemem Android i produktów firmy Amazon. Stąd taki profil niniejszego tekstu.

Wstęp

Rok 2015 był dość ciekawy, choć wciąż nie przełomowy. Z dziedziny bardzo szeroko rozumianej orientacji na uwagę zasługują dwa wydarzenia.

BrainPort w Polsce

Pierwsze z nich, bardzo ważne, to sprowadzenie do Polski BrainPortu przez warszawski NZOS Optimed. Obok Włoch i Anglii, Polska stała się krajem, gdzie odbywają się szkolenia z użyciem tego urządzenia. BrainPort przekazuje na język obraz z kamery zintegrowanej z okularami. Na języku mamy płytkę z 400 mikroelektrodami. Punkt biały to stymulacja elektryczna, a punkt czarny to brak stymulacji. I tak powstaje swoisty obraz dotykowy na języku. Obraz powstaje na żywo, co daje bardzo interesujące możliwości. BrainPort w Polsce wystartował bardzo dobrze, bo z Idolem zdobytym na tegorocznej Reha.

Laska rozpoznająca twarze znajomych

Drugie wydarzenie prawdopodobnie uszło uwadze większości obserwatorów rynku accessibility. Studenci z uniwersytetu w Birmingham zrobili prototyp laski, która potrafi rozpoznawać twarze znajomych użytkownika laski. Laska rozpoznaje znajomego lub członka rodziny i informuje użytkownika, że rozpoznana osoba jest w pobliżu. Taka laska wydaje się świetnym rozwiązaniem dla dwójki niewidomych, którzy mają się gdzieś spotkać, ale, prawdę powiedziawszy, nie przypuszczam, że urządzenie wyjdzie poza etap prototypu. Ważne jest natomiast to, że wreszcie ktoś zaczął stosować rozpoznawanie twarzy do wspomagania orientacji niewidomych. Wcześniej były projekty, czysto naukowe, które koncentrowały się na szczegółach, np. rozpoznawaniu emocji na twarzy rozmówcy, natomiast rozpoznawanie twarzy i identyfikowanie ludzi jakoś niezbyt interesowało uczonych zajmujących się pomocami dla ludzi z dysfunkcją wzroku.. Laska z Birmingham to próba praktycznego zastosowania możliwości jakie daje technologia w tym zakresie.

Różne aplikacje specjalistyczne dla Androida

Bardzo ważnym wydarzeniem było też moim zdaniem pojawienie się KNFBReadera dla systemu Android. Zeszły rok był generalnie całkiem dobry dla użytkowników tego systemu. Więcej aplikacji, np. Seeing Assistant i Get There oraz, przede wszystkim, alternatywny Talkback na nowych smartfonach Samsunga. Warto też odnotować pojawienie się nowego screenreadera ShinePlus. Jednym słowem więcej możliwości wyboru udźwiękowienia i więcej aplikacji wspomagających orientację i życie codzienne.

Amazon

W świecie, dalszym i bliższym, warto zwrócić uwagę na dwa wydarzenia związane z Amazonem. W zeszłym roku na rynek amerykański trafiło Amazon Echo. Urządzenie sterowane głosem, będące czymś w rodzaju domowego cyfrowego asystenta, który przepisze dla nas notatkę, zrobi listę sprawunków, włączy wybraną stację radiową itp. Echo ma dwie ważne cechy: rozumie mowę w całym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie i można na nie pisać programy. Potencjalnie niewidomi mogą bardzo skorzystać na tym rozwiązaniu. Jak będzie to się okaże…

Również w zeszłym roku IVONA Software, należąca do Amazonu, przeniosła sprzedaż głosów dla użytkowników domowych do sklepów NextUp i Harpo.

Powyższe wydarzenia zwróciły moją uwagę w zeszłym roku. Działo się znacznie jednak więcej.

Oby ten rok był co najmniej tak ciekawy, jak poprzedni.

 

Rafał Charłampowicz

 

 

Napisz odpowiedź