Podsumowanie 2015 r. Technologie firmy Apple

Po przerwie wracam  do publikacji podsumowania roku, oraz innych najciekawszych publikacji, jakie w zeszłym roku ukazały się na łamach kwartalnika Tyfloświat.

Nowości firmy Apple

Technologie asystujące wbudowane na stałe w urządzenia Apple to już standard. Nie do końca było jasne, czy VoiceOver będzie wbudowany w zegarek AppleWatch, zaprezentowany wiosną tego roku. Okazało się na szczęście, że zegarka mogą również używać osoby niewidome i słabowidzące. Początkowo niedostępny po polsku Apple Watch, przemówił po aktualizacji w naszym języku, a coraz większa liczba ciekawych i dostępnych aplikacji sprawia, że korzysta się z niego coraz przyjemniej, jeśli ktoś oczywiście lubi taką formę komunikacji.

Nieco inaczej jest z Apple TV. Multimedialna przystawka telewizyjna od Apple’a jest oczywiście dostępna, ale z uwagi na szereg usług, wciąż nieosiągalnych w Polsce i niedostępną Asystentkę Siri w języku polskim, korzystanie z Apple TV, choć oczywiście jak najbardziej możliwe, nie jest póki co w pełni satysfakcjonujące.

Debiutowały nowe urządzenia: IPhone’y z większą ilością pamięci RAM, funkcją 3DTouch, cieńsze IPady i wreszcie IPad Pro. Dwa GB pamięci RAM w IPhone’ach 6 i 6S chyba aż tak nie wpływa na pracę samego czytnika VoiceOver, za to będzie mieć na znaczeniu podczas pracy z zasobożernnymi dużymi aplikacjami. Funkcja 3dTouch przekłada się na mniej klikania w poszczególne elementy interfejsu użytkownika. Polega to na tym, że IPhone wykrywa siłę nacisku na ekran, stąd możemy odpowiednio długo przyciskając (dotykając) określoną ikonę na ekranie, w wywołać coś w rodzaju menu kontekstowego danej aplikacji, np. dla Wiadomości będzie można stworzyć nową, albo szybko otworzyć 3 ostatnie konwersacje. Podobnie z kontaktami, gdzie zyskujemy szybki dostęp do ulubionych, albo ostatnio używanych. Zastanawialiśmy się w redakcji, jak to będzie działało z VoiceOverem. Oczywiście wszystko zostało pomyślane tak, by osoby niewidome z 3DTouch mogły skorzystać. Można nawet odpowiednio przytrzymując palec na ikonce, a potem go przesuwając, uzyskać podgląd treści np. maila. Oczywiście działanie wspomnianych funkcji zależy przede wszystkim od sposobu implementacji 3dTouch przez Twórców danego programu, jednakże obecnie, poza aplikacjami wbudowanymi w system IOS, te najbardziej popularne (Dropbox, Skype, WhatsApp i wiele więcej) już pozwalają na nowy sposób interakcji z telefonem. I na koniec, sposób działania tej nowej funkcji, można ustawić w Opcjach Dostępności, regulując siłę nacisku, a nawet go zupełnie wyłączając, tak by działać po staremu. Szkoda, że funkcja 3DTouch nie została zaimplementowana w nowych IPadach, przede wszystkim w najdroższym z nich tablecie przeznaczonym do zadań profesjonalnych. Być może jednak to jeszcze nie ten czas i jej zastosowanie na powierzchni tak dużego wyświetlacza jest technologicznie zbyt trudne, albo zbyt drogie.

IPad Pro- bo tak nazywa się ten tablet, posiada ogromny wyświetlacz o przekątnej 12,9 cala i 4 głośniki, a wśród pomocnych akcesoriów, można znaleźć sprzętową klawiaturę zintegrowaną z całym pokrowcem. Szkoda tylko, że urządzenie jest tak drogie.

System IOS 9

Nowe profesjonalne rozwiązanie, jakim bez wątpienia jest IPad Pro, sprawiło, że aplikacje systemowe, takie jak, Mail czy Safari, ale też inne, zyskują z każdą wersją systemu, nowe skróty klawiszowe, dzięki którym ich obsługa może choć częściowo przypominać sposób pracy znany z komputerów Mac. Korzystają na tym również niewidomi, gdyż najbardziej popularne operacje można teraz wykonać za pomocą klawiatury (odpowiedz na mail, utwórz nowy mail itp.). Co istotne, dotyczy to nie tylko nowego IPada Pro, ale wszystkich urządzeń z systemem IOS. Pozostając jeszcze na chwilę przy klawiaturze, pragnę zwrócić uwagę na dodatkowy sposób używania klawiszy specjalnych – tzw. Klawiszy VoiceOVer (domyślnie Control-Option).Teraz dodatkowo funkcję tę może pełnić klawisz Capscock, podobnie zresztą jak to ma miejsce w przeważającej liczbie czytników ekranu dla systemu Windows.

Sam system iOS w dziewiątej wersji przyniósł ponadto poprawę stabilności. Rzeczywiście, tym razem po instalacji, użytkownicy nie natrafili na jakieś istotne problemy utrudniające pracę. Na uwagę zasługuje zmieniony sposób zaznaczania tekstu, koncepcyjnie przejęty z rozwiązań dostępnościowych zawartych w Samsungu Galaxy S6. Nie jest on niestety domyślnie włączony, a szkoda. Należy w tym celu uaktywnić zaznaczanie w ustawieniach funkcji Pokrętła.

Apple Music

Właściwie to funkcja już teraz wbudowana w system IOS, ale jest to również osobna usługa, działająca poza tym systemem, dlatego wypada kilka słów poświęcić serwisowi streamingowemu firmy Apple. Interfejs aplikacji w systemie IOS jest w pełni dostępny. Wszystko działa bardzo dobrze, do tego stopnia, że z zablokowanego ekranu, możemy nawigować wewnątrz poszczególnych utworów. A to nie jest norma, gdy porównamy Apple Music z innymi rozwiązaniami do strumieniowania muzyki.

Nowości w systemie El Capitan

Najnowszy system operacyjny – Mac OS X ElCapitan, działający na komputerach firmy Apple, podobnie, jak jego odpowiednik na urządzenia mobilne, przyniósł szereg wewnętrznych usprawnień wpływających na stabilność pracy. Nowo zaprezentowane możliwości pracy z aplikacjami i oknami niespecjalnie są chyba istotne dla użytkowników korzystających ze screenreadera VoiceOver. Ten jednak działa stabilniej i został zaopatrzony w kilka nowych rozwiązań. Pierwsze z nich, to możliwość użycia klawisza Capslock, zamiast klawiszy VO, tak jak to ma miejsce w opisywanym powyżej systemie IOS 9. Kolejna – bardziej przełomowa, to funkcja Miejsca Okien. To coś zbliżonego do tzw. Regionów, które można znaleźć w IPadach. Są to charakterystyczne miejsca w interfejsie danej aplikacji. Dzięki nim, łatwiej można się przemieszczać pomiędzy poszczególnymi elementami wyświetlanej zawartości, np.: w programie Maill, pomiędzy Folderem, listą maili, a ich zawartością. Ponadto można teraz zapisywać parametry VoiceOver, nie tylko osobno dla aplikacji, ale nawet dla poszczególnych stron WWW. Zmieniły się też opcje związane z przeglądaniem Internetu, czyli pracą w Safari. Ogólnie napiszę tylko, że zbliża się ona bardziej do tego, co znamy pracując z windowsowymi czytnikami ekranu. Widać więc, że Apple w dalszym ciągu, rozwija VoiceOvera na Maca.

 

 

 

Podsumowanie to fragment artykułu mojego autorstwa, napisanego dla kwartalnika Tyfloświat NR 4 (29) 2015. Artykuł dostępny na licencji Creative

Commons Uznanie autorstwa 3.0.

 

Napisz odpowiedź