Orion – test odtwarzacza

Na temat odtwarzacza Orion pisałem już tu niejednokrotnie. Czas na jego pogłębiony test. Artykuł pierwotnie napisany został dla kwartalnika Tyfloświat  wydawanego przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego i ukazał się w nr 3/2015 niniejszego czasopisma.

Artykuł dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.

 

Orion. Test odtwarzacza książek

Firma E.C.E. zawsze miała dobrą rękę do odtwarzaczy DAISY/MP3. Jako pierwsza w Polsce zaczęła sprzedawać w 2008 r. amerykański Victor Reader Stream, z czasem rezygnując z niego na rzecz koreańskiego BookSense’a. W sumie opłaciło się zapewne dystrybutorom, ale na pewno konsumentom. Przejęty przez Harpo Victor Reader Stream, został ostatecznie dobrze spolszczony, zaś oferowany przez E.C.E. BookSense, zadebiutował od razu po polsku, posiadając szereg funkcji, jakimi nie dysponował wtedy żaden inny w tej klasie odtwarzacz.

W miarę upływu czasu pojawiać się zaczęły kolejne urządzenia, zaś sam BookSense m.in. z uwagi na problemy z zaopatrzeniem w części, a co za tym idzie zmianę strategii producenta (HIMS) przestał być produkowany i ustąpił miejsca teoretycznie znacznie bardziej od niego zaawansowanemu odtwarzaczowi Blaze EZ. Na szczęście Pracownicy firmy E.C.E. poszukali dobrego zamiennika BookSense’a, który okazał się cenowo i funkcjonalnie bardzo podobny, ale za razem od niego lepszy. Tak na polskim rynku pojawił się chiński Orion – niewielki odtwarzacz plików wszelakiego rodzaju, o bardzo interesujących możliwościach. Moim zdaniem to najsprawniej działający odtwarzacz tego typu, a miałem do czynienia ze wszystkimi urządzeniami: Victorem, PlexTalkiem, BookSense’em, Blaze’em i Czytakiem. Poniżej jego szczegółowy opis i wrażenia z testów. Podczas opisywania odtwarzacza Orion, skupię się przede wszystkim na jego funkcjach i wrażeniach z czytania książek, a pominę jego opcje drugorzędne, być może dla niektórych Czytelników w pewnych zastosowaniach jednak istotne. Mam tutaj na myśli Radio, funkcję Transmiter FM, kompas, Alarmy i nagrywanie. Sporo informacji na ich temat, choć nieco lakonicznie, ale mimo wszystko wyczerpująco, przekazał Roman Roczeń w Podcascie dostępnym na stronach firmy E.C.E.

Specyfikacja odtwarzacza Orion

 • zainstalowane zaawansowane wzmocnienie głosu, co gwarantuje wysoką jakość odtwarzanych plików, odsłuchiwania radia
 • wydajny procesor umożliwia szybką reakcję na polecenia użytkownika.
 • Obsługa formatów: Daisy 2.0, 3.0, TXT, HTM, HTML, MHT, Microsoft DOC, DOCX, EPUB, PDF, EBK, itd
 • Obsługa plików audio np. MP3, WMA, WAV, FLAC, APE, ACC, OGG itd
 • Obsługa ścieżki dźwiękowej osadzonej w plikach video – RM, RMVB, AVI, MP4, MOV, DAT, FLV, MPG itd
 • Wbudowana pamięć 8 GB (6 dla użytkownika) i gniazdo kart pamięci Micro SD (obsługa kart Micro SD) do 32 GB
 • Regulowana głośność odtwarzania
 • Radio FM
 • Możliwość nagrywania programów radiowych
 • Nagrywanie za pomocą wbudowanego mikrofonu, możliwość podłączenia mikrofonu zewnętrznego a także nagrywanie line-in w formatach MP3 i PCM
 • Możliwość ustawienia tła muzycznego podczas odtwarzania czytanych plików
 • Funkcja alarmu, automatycznego włączenia i wyłączenia urządzenia
 • Czas pracy na bateriach 12 godzin, w tym około 7 ciągłego odtwarzania
 • Czas ładowania do 3 godzin
 • Wbudowany port USB, możliwość ładowania urządzenia przez USB i jednoczesnej pracy odtwarzacza
 • Waga 76 g

Wygląd zewnętrzny odtwarzacza Orion

Orion, swoim wyglądem przypomina nieco niegdyś popularny odtwarzacz Milestone. Jest naprawdę nieduży i spokojnie mieści się w dłoni. Przednia część urządzenia to klawisze nawigacji, powyżej których znajdziemy niewielkie wgłębienie, które okazało się być mikrofonem.

Tylną część Oriona zajmuje głośniczek, na tyle mocny, że pozwala na komfortowy, jak na tak mały sprzęt, odsłuch książek. Do tego dzięki niewielkiej wypustce, głośniczek nie przylega bezpośrednio do podłoża, co zapobiega w jakiejś mierze tłumieniu dźwięku. Pomimo to Ja jednak kładłem odtwarzacz klawiszami do dołu, a głośniczkiem do góry. Może nie jest to do końca poprawne, ale wrażenia odsłuchowe stają się wówczas lepsze. Klawiatura urządzenia jest na tyle stabilna, że nie zachodzi duże prawdopodobieństwo przypadkowego wciśnięcia któregoś z klawiszy.

Na lewym boku znajduje się slot kart Micro SD, A prawy bok nie zawiera żadnych elementów.

Klawisze urządzenia i sposób nawigacji po książkach

Po omówieniu wyglądu Oriona, czas na przedstawienie klawiatury, a co za tym idzie sposobu obsługi odtwarzacza.

W górnej części znajdują się dwa klawisze. Ten po lewej stronie to włącznik urządzenia, ten po prawej stronie to klawisz nagrywania.

Poniżej znajdują się cztery strzałki (góra, dół, lewo, prawo), pomiędzy którymi znajduje się klawisz zatwierdzający wybór (taki Enter).

Pod kursorami, na wysokości strzałek lewo-prawo, znajdują się dwa klawisze: po lewej stronie Menu, a po prawej stronie Anuluj (również cofnij o poziom wyżej).

Poniżej znajduje się 6 klawiszy, ułożonych po trzy. Głośniej, Info i Ciszej, a pod nimi: Muzyka, Radio i Zakładki (również historia odtwarzanych plików).

Przeznaczenie tych klawiszy jest raczej jasne. Na wszelki wypadek dopowiem, że Info to znany z innych odtwarzaczy, a znajdujący się zwykle w nich pod klawiszem Zero, dostęp do informacji o danej książce (tytuł, liczba stron, czas całkowity, pozostały itp.). Wciśnięcie Klawisza Muzyka spowoduje przejście do zbiorów umieszczonych w tym folderze. Najlepiej, żeby rzeczywiście znajdowała się tam muzyka, albo dobrze oznaczone tagami, pliki MP3, o czym później. Przeznaczenia klawisza Radio tłumaczyć nie muszę. Uaktywnia Radio, do którego działania potrzebne będą słuchawki. I na koniec, klawisz, dzięki któremu możemy wstawić zakładkę, wyświetlić ich listę, oraz na liście plików, otworzyć listę ostatnio otwieranych plików z różnych kategorii.

Sposób nawigacji po plikach

Po włączeniu urządzenia znajdujemy się w obrębie ostatnio odtwarzanego pliku. Naciśnięcie klawisza OK, umieszczonego pomiędzy strzałkami pozwoli na kontynuowanie odtwarzania.

W każdym z rodzajów książek, klawisze strzałek działają tak samo. Strzałka w lewo i w prawo, pozwala na nawigację po określonych fragmentach odtwarzanej książki, strzałka w górę i w dół umożliwia wybór zawartości, o którą można się przemieszczać (rozdziały, strony, akapity itp.).

Wciśnięcie klawisza Menu daje nam dostęp do większej ilości opcji odtwarzania, powiązanych z danym formatem pliku. Możemy tu włączyć, albo zmienić parametry dźwięku, ale też wartość uwzględnianą w nawigacji co określony przedział czasowy i jeszcze więcej.

Przyciśnięcie klawisza Info w książce, podaje nam czas, jaki upłynął i pozostał do końca, stan baterii itp.

Gdy wciśniemy klawisz Anuluj/Wstecz, wyjdziemy z odtwarzanego pliku do folderu, rodzaju w którym się znajdował, a gdy wciśniemy go kolejną ilość razy, dojdziemy do głównego folderu urządzenia. Ten w sumie logiczny z perspektywy systemu plików sposób nawigacji, może być nie do końca jasny dla kogoś, kto nie zwraca uwagi, gdzie umieścił daną książkę, muzykę itp. Nie da się więc w prosty sposób przełączać pomiędzy książkami DAISY, MP3, plikami tekstowymi, czy muzyką. Można się jedynie posłużyć filtrami w ramach Historii odtwarzania. Jak wskazałem powyżej, jedyny wyjątek stanowi Muzyka, do której dostęp, dzięki specjalnemu klawiszowi, mamy z każdego innego miejsca w systemie urządzenia. To bez wątpienia swego rodzaju minus, gdyż funkcje Odtwarzacza MP3 w moim odczuciu nie powinny być priorytetem, podczas projektowania specjalistycznego odtwarzacza DAISY. Chyba lepiej by było, gdyby klawisz Muzyka działał, jak przełącznik pomiędzy mediami różnego typu.

Nawigowanie po folderach

Gdy już jesteśmy w głównym folderze Urządzenia, możemy obojętnie którymi klawiszami strzałek, przemieszczać się po liście folderów. Standardowo do dyspozycji mamy foldery:

 • DAISY – tu kopiujemy książki DAISY
 • Muzyka – tu wrzucamy foldery z dobrze otagowanymi albumami muzycznymi
 • Książki – tu wrzucamy wszelkie audiobooki
 • Dokumenty- tu znajdą się wszystkie pliki w formatach tekstowych (PDF, DOCX, RTF, HTML, i E-Pub).

Do określonego folderu wchodzimy, przyciskając środkowy klawisz OK, następnie strzałkami wybieramy interesującą nas pozycję, i ponownie wciskając OK, rozpoczynamy jej odtwarzanie. Oczywiście Orion zapamiętuje miejsce odtwarzania dla każdej pozycji, ale to standard w tego typu urządzeniach.

Aby usunąć, albo przenieść daną książkę z pamięci głównej na kartę Micro SD i odwrotnie, podświetlamy ją strzałkami, a następnie wciskamy dwukrotnie klawisz Menu. Pojawią się wówczas opcje postępowania z danym folderem, albo plikiem.

Książki DAISY

Powyżej opisałem już sposób nawigacji wewnątrz zgromadzonych publikacji. Teraz, w poszczególnych punktach pokażę różnice, jakie istnieją w książkach DAISY, plikach tekstowych oraz muzyce.

Dla książek DAISY do dyspozycji mamy:

 • nawigację po stronach
 • nawigację po frazach
 • przeskok w czasie (domyślnie 30 sekund)
 • przeskok do danego poziomu (rozdziału, podrozdziału, w zależności od sposobu wyprodukowania określonej publikacji)

Po otwarciu menu mamy do dyspozycji następujące opcje:

 • skocz do strony
 • – skocz do nagłówka
 • szybkość
 • wysokość

Myślę, że przeznaczenie tych opcji jest zrozumiałe i typowe dla podobnych urządzeń, tak więc nie będę go tutaj szczegółowo prezentował.

Książki Audio

Do tego katalogu kopiujemy foldery z audiobookami.Odtwarzanie książek odbywa się zasadniczo w uprzednio opisany sposób. Tym razem jednak, strzałka w lewo i prawo pozwala nawigować co określony odstęp czasowy, natomiast strzałka górę i w dół służy nam do przeskakiwania pomiędzy plikami. Niestety z poziomu odtwarzanej książki nie można się dowiedzieć, który konkretnie plik jest odtwarzany. Po wciśnięciu klawisza Info, Czytany jest za to czas od początku książki, oraz czas, który pozostał do jej zakończenia.

Menu uaktywniane stosownym klawiszem, zawiera teraz następujące pozycje:

 • prędkość (wyrażana procentowo zmiana prędkości odtwarzania)
 • wysokość
 • przeskocz o – tu możemy ustawić, o jaką wartość w pliku audio mają przemieszczać Czytelnika, klawisze strzałek w lewo i w prawo. Do dyspozycji mamy następujące wartości: 10 sekund,
  30 sekund, minutę, 10 minut, 30 minut, i godzinę.

Muzyka

Tu kopiujemy pliki muzyczne, najlepiej jako Albumy, czyli foldery z plikami, dobrze oznaczone tagami, dzięki którym można odczytać dane Artysty, tytuł płyty, utworu itp. Znowu strzałkami w górę i w dół, możemy przełączać się, tym razem pomiędzy piosenkami z danego folderu. Co ciekawe, dla każdego z plików (utworów) pamiętane jest miejsce odtwarzania, czyli czas, w którym skończyliśmy słuchać określonego nagrania.

W menu do dyspozycji tym razem mamy następujące opcje:

 • tryb odtwarzania – tu możemy wybrać: powtórz wszystko, powtórz raz, normalnie, pomieszaj. • • • • Equalizer – możemy zmienić parametry odtwarzanego dźwięku. Do dyspozycji otrzymujemy kilka predefiniowanych trybów: Normalnie, POP, Klasyczny, Rock, Jazz.
 • prędkość (wyrażana procentowo zmiana prędkości odtwarzania)
 • wysokość

przeskocz o – te opcje wyglądają tak samo, jak w przypadku Książek Audio.

            Dokumenty

Do tego folderu kopiujemy wszelkiego rodzaju teksty, z plikami E-Pub włącznie. Poruszając się strzałkami w górę i w dół w Eksploratorze plików, poza nazwą pliku, słyszymy wielkość danego pliku. Klawisz OK tradycyjnie rozpoczyna odtwarzanie.

Klawisze strzałek w górę i w dół, zachowują się teraz nieco podobnie, jak to miało miejsce w książkach DAISY. Możemy więc: przemieszczać się procentowo, po zdaniach, liniach, akapitach, słowach i znakach.

Menu posiada następujące opcje:

 • skocz do strony
 • skocz do nagłówka
 • wybór głosu
 • szybkość
 • prędkość tła muzycznego – ciekawa, choć moim zdaniem mało przydatna funkcja, dzięki której możemy wybrać sobie jeden z dostępnych podkładów muzycznych, który towarzyszy nam w tle podczas odsłuchu książki, odczytywanej przez mowę syntetyczną. Opcja interesująca, nawet chwilami przyjemna, ale po dłuższej chwili na tyle mnie zmęczyła i rozpraszała uwagę, że ją czym prędzej wyłączyłem.

Wielkiego uznania wymaga sposób działania odtwarzacza Orion. Wszystkie formaty plików oraz publikacje o sporej wielkości, wczytują się bardzo szybko. Działanie Oriona, nawigacja po tekście, czas reakcji syntezatora mowy jest naprawdę szybki, porównywalny nawet z komputerem, oczywiście z zainstalowaną podobną syntezą, w rodzaju Ivony, czy Nuance Agata.

Zakładki

Zakładki to kolejna bardzo dobrze pomyślana funkcja odtwarzacza Orion. Do ich obsługi przeznaczony jest specjalny klawisz, umieszczony we frontowej części z prawej strony na dole. Działa on w dwojaki sposób, gdyż pozwala na operacje na zakładkach oraz obsługuje historię plików.

Naciśnięcie klawisza zakładek, obojętnie w którym trybie pracy urządzenia, spowoduje wyświetlenie menu wszystkich zakładek zapisanych w odtwarzaczu, z podziałem na poszczególne typy mediów: DAISY, Audiobooki, muzyka, dokumenty, przy czym strzałkami lewo prawo wybieramy typ mediów, natomiast strzałkami w górę i w dół, wskazujemy interesującą nas zakładkę. Dla każdej książki podawana jest liczba zakładek., co jeszcze bardziej ułatwia orientację w ich ilości. Zakładki numerowane są chronologicznie.

Naciśnięcie klawisza zakładek w otwartej książce spowoduje pojawienie się menu dającego następujące. możliwości:

 • wstaw zakładkę
 • lista zakładek
 • początek pętli (powtarzanie określonego zaznaczonego fragmentu)

Dwukrotne naciśnięcie klawisza zakładek na liście książek, wyświetla historię ostatnio odtwarzanych plików, również z podziałem na poszczególne typy plików.

Dzięki historii odtwarzania i liście zakładek, z filtrowaniem po rodzaju książek, w bardzo szybki sposób można otworzyć interesującą nas publikację, bądź dotrzeć do uprzednio oznaczonego fragmentu tekstu lub nagrania.

Ustawienia

Menu ustawień zawiera następujące opcje:

 • informacje o pamięci
 • ustawienia zegara
 • ustawienia mowy systemu (wybór głosu i prędkości odtwarzanych komunikatów)
 • alarmy
 • ustawienia Transmitera FM
 • język
 • ustawienia fabryczne
 • narzędzia: Kalkulator, formatowanie pamięci wewnętrznej i karty MicroSD, licznik czasu, i kompas

Na zakończenie

Zdaję sobie sprawę, że niniejszy artykuł nie jest wyczerpujący i że z uwagi na wymienianie różnych funkcji, przybrał trochę postać instrukcji obsługi. Nie to było moim głównym celem, ale chciałem w sposób jak najbardziej pełny, wyeksponować możliwości urządzenia.

Tak jak już napisałem na początku, urządzenie wywarło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. To odtwarzacz, który po prostu dobrze działa. Jeśli ktoś potrzebuje tego typu urządzenia, a nie zależy mu szczególnie na dostępie do zasobów, poprzez sieć bezprzewodową, to Orion jest w sam raz dla niego.

Zalety

 • niewielka waga
 • dobry głośnik o przyjemnym dźwięku, jak na tak małe urządzenie
 • obsługa wszystkich istotnych formatów elektronicznych (muzyka i e-booki)
 • bardzo szybki czas reakcji syntezy na naciskane klawisze
 • szybkie otwieranie książek i szybka nawigacja po nich
 • bardzo efektywny dostęp do zakładek, z podziałem na konkretne tytuły książki i typy publikacji
 • szybki dostęp do historii, czyli ostatnio otwieranych plików
 • zapamiętywanie miejsca słuchania, dla każdego pliku z osobna, w innych folderach, niż folder dla audiobooków
 • kilka głosów do wyboru (tylko ivona).
 • ciekawe funkcje dodatkowe

Wady

 • krótki czas pracy, co wynika z gabarytów urządzenia
 • zbędny klawisz Muzyka
 • niemożność sprawdzenia nazwy odsłuchiwanego pliku z folderu zawierającego Audiobooki

 

Dziękuję firmie E.C.E. za wypożyczenie urządzenia do testów.

 

Michał Kasperczak

 

Napisz odpowiedź