Najnowszy numer miesięcznika Mój Mac Magazyn w całości poświęcony Apple bez barier

W Polsce od pewnego czasu obecnych jest kilka ciekawych czasopism na temat urządzeń, usług i technologii oferowanych przez firmę Apple. Jednym z nich, a w dodatku moim ulubionym, jest Mój Mac Magazyn – miesięcznik technologiczny powstały na bazie  Bloga http://www.mojmac.pl, prowadzonego od już ośmiu lat przez Przemysława Marczyńskiego.

W zeszłym roku, Przemek zgromadził wokół siebie dobrych autorów stałych i okazjonalnych i rozpoczął wydawanie wspomnianego periodyku. Każdy numer poświęcony jest jakiemuś głównemu zagadnieniu (muzyka, firma, Apple TV, produktywność) które traktowane jest z perspektywy użytkowników komputerów Mac przy współpracy z IPhone’em, IPadem, a ostatnio też przystawką Apple TV i zegarkiem Apple Watch. Poza tematem głównym można na łamach Magazynu znaleźć listy do redakcji, wywiady z programistami, testy aplikacji oraz rozmaitych mniejszych lub większych urządzeń (ładowarki, dyski, czytniki kart, serwery), nowości technologiczne, a nawet felietony kulturalne i okazjonalnie krótkie opowiadania.

Zachęcam do rejestracji w serwisie, by za pośrednictwem Newslettera otrzymywać najnowsze informacje przede wszystkim o nowych numerach, ale też innych wydarzeniach i konkursach

Mój Mac Magazyn o dostępności

Cieszę się, że fachowe czasopismo ogólnego przeznaczenia dostrzegło temat dostępności. Sam niejednokrotnie podrzucałem mniej lub bardziej wprost pewne pomysły Naczelnemu i tak sobie tworzyliśmy mało sprecyzowany plan działania z różnych perspektyw: Przemek jako Redaktor całości, Ja jako potencjalny autor jakiś artykułów.

Na coś w końcu trzeba się było zdecydować. Ostatecznym impulsem, który jak sądzę skłonił Twórców Magazynu do zajęcia się tematyką dostępności, stała się współpraca Redakcji, w szczególności zaś Jaromira Koppa z Łukaszem Banaszakiem, w ramach przedsięwzięcia „Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016”, którego jednym z patronów medialnych został właśnie Mój Mac Magazyn. Powstał numer Magazynu dosyć nietypowy, skupiony tematycznie na dostępności i opracowany przez autorów niewidomych i słabowidzących, stąd perspektywa dostępności ukierunkowana została w znacznej mierze właśnie na aspekt posługiwania się sprzętem Apple bez użycia wzroku. Cieszę się tym bardziej, że mogłem przyczynić się do wzbogacenia czasopisma moimi tekstami oraz propozycjami tematów i autorów, z których czterech napisało później interesujące teksty. Mam nadzieję, że przyczynią się one do popularyzacji idei uniwersalnego projektowania i choćby trochę rozjaśnią, w jaki sposób w ogóle można korzystać inaczej z komputera, albo IPhone’a. Wierzę, że dostępność w jej różnych wymiarach, będzie się od czasu do czasu pojawiać na łamach Magazynu Mój Mac.

Co warto przeczytać

Oczywiście cały numer, bo poza dostępnością jest tam m.in. ciekawy wywiad z Tomaszem Sekielskim, artykuł o IPadzie Pro i jeszcze kilka innych. Z racji tematu, skupię się tylko na artykułach dostępnościowych. I tak szczególnie pragnę polecić:

  • wywiad Jaromira Koppa z Grzegorzem Kozłowskim m.in. o niepełnosprawności słuchu, osobach głuchoniewidomych, systemie dotacyjnym i nowoczesnych technologiach
  • znakomity artykuł Piotra Witka pt. Apple dla Wszystkich, w którym przedstawia możliwości systemu IOS i OS X w zakresie dostępu z perspektywy różnego rodzaju ograniczeń i niepełnosprawności
  • tekst również Piotra o rozwoju telefonów, od stacjonarnych, po Nokie, skończywszy na zaawansowanych IPhone’ach
  • ogólne i moim zdaniem niewyczerpujące tematu rozważania A. Bancarewicza i S. Strugarka na temat tworzenia dostępnych aplikacji
  • moje bardzo pozytywne wrażenia po kilku latach pracy z IPhone’em i nieudanym używaniu MacBooka
  • mini recenzje KNFB Readera, Voice Dream Readera, autorstwa Jacka Zadrożnego.

Mój mac Magazyn do pobrania

Poniżej informacja o najnowszym numerze Mój Mac Magazynu poświęconym Apple bez barier. Na stronie link do pobrania pliku PDF.

Życzę miłej lektury.

 

 

Napisz odpowiedź