Nagrody Golden Apple portalu AppleVis za 2015 r.

Czytelnicy serwisu AppleVis – największego portalu poświęconego dostępności urządzeń i ekosystemu Apple od kilku lat wybierają spośród zaproponowanych aplikacji oraz firm, najlepsze i najbardziej dostępne rozwiązania. Chodzi tu oczywiście o pełną dostępność aplikacji również dla użytkowników niewidomych i słabowidzących, co przekłada się na efektywne wsparcie dla VoiceOvera, ale też o sposób reagowania firm na zgłaszane problemy, a jak wiadomo z tym bywa różnie.

Niektórzy programiści. nic sobie nie robią ze zgłaszanych uwag i problemów związanych z obsługą aplikacji przez osoby korzystające z technologii asystujących, za to inni, albo od razu, albo w wyniku zgłoszonych uwag, starają się, by oferowane przez nich rozwiązania były w pełni dostępne i mogły być używane przez wszystkich, niezależnie od tego, czy widzą, czy nie. Tych warto promować i nagradzać.

Wyróżnienia Golden Apple zostały przyznane w 5 kategoriach:

  • najlepsza aplikacja przeznaczona dla systemu IOS
  • najlepsza gra przeznaczona dla systemu IOS
  • najlepsza aplikacja asystująca (pomocna w zniwelowaniu jakiejś konkretnej bariery)
  • najlepsza aplikacja przeznaczona dla komputerów Mac
  • najlepszy Twórca – firma programistyczna.

Oto laureaci Golden Apple 2015.

Aplikacje 2015

3 najlepsze aplikacje dla systemu IOS, zdaniem czytelników AppleVis to:

 

Gry 2015

Najlepsze tegoroczne dostępne gry to:

 

 

Najlepsze aplikacje asystujące

W tym roku są to:

 

 

Najlepsze dostępne aplikacje dla komputerów Mac

W tym gronie znalazły się:

 

 

Firmy 2015

Wyróżnione zostały firmy:

Kid Friendly Software, Inc – Twórca gry Blindfold Bowling

MIPsoft – Twórca BlindSquare

DeskConnect, Inc. – Twórca wspomnianej już aplikacji WorkFlow.

 

Kilka słów o aplikacjach

Zwycięzcom gratuluję, chociaż muszę przyznać, że część z nich pojawiała się już w poprzednich latach. Może to tylko świadczyć o długofalowym zaangażowaniu poszczególnych Twórców aplikacji w dbałość o dostępność. Trochę może szkoda, że nie pojawiło się więcej nowych firm oraz aplikacji, co oczywiście nie świadczy o tym, że poza zaprezentowanymi, nie ma podobnie dostępnych.

Poza dźwiękowymi grami, przygotowanymi w pierwszym rzędzie z myślą o osobach niewidomych, pozostałe wybrane w głosowaniu aplikacje są na świecie znane i cenione. Worrkflow to swoisty odpowiednik Automatora dla OS X oraz Taskera dla Androida. Pozwala na automatyzację wielu zadań poprzez tworzenie tzw. Przepływów pracy. Zyskał w 2015 r. wiele pochlebnych recenzji. Okazuje się jednak, że choć to dostępny program, to praca z nim przy pomocy VoiceOvera nie jest oczywista i prosta. Program 1Password, pierwotnie występujący tylko na komputerach Mac, a od jakiegoś czasu również na I-urządzeniach, również jest znany i ceniony od dobrych kilku lat. Jego zadaniem jest łatwiejsze uzupełnianie haseł i poufnych danych, ich bezpieczne przechowywanie oraz synchronizacja pomiędzy urządzeniami. Overcast to z kolei, może nie aż tak, jak powyższe, ale też szerzej znany i używany odtwarzacz podcastów. Podobnie rzecz się ma z aplikacjami dla systemu OS X. Audio Hijack nie ma sobie równych, w zakresie przechwytywania i nagrywania dźwięku z różnych źródeł. O 1Password już wspominałem, za to Launchbar 6 to nowy program i najmniej z tu omawianych popularny. To coś podobnego do Alfreda, używanego przez większość nieco bardziej zaawansowanych i świadomych użytkowników. Jest to aplikacja, która za pomocą skrótów klawiszowych i specjalnego okienka wyszukiwania, pozwala na przyspieszenie pracy (uruchamianie rozmaitych programów, plików, funkcji komputera).

Aplikacje asystujące, które zostały wybrane, pojawiły się już w zeszłym roku, ale trudno nie dziwić się entuzjazmowi dla KNFB Readera, który na pewno jest aplikacją przełomową. Wydaje mi się, że niestety nadzieje w nim pokładane, były zbyt daleko idące, ale to temat na osobny wpis. Również Blindsquare był już chwalony rok temu, jednakże w dalej się rozwija, stając się jedną z popularniejszych aplikacji do pieszej nawigacji, dla niewidomych.

Szkoda, że dobrej passy nie utrzymał zwycięzca z 2014 r., czyli Voice Dream Reader. Program na szczęście nie uległ pogorszeniu, ale nie zaoferował też niczego szczególnie nowego w wersji dla IOS.

Wszystkim laureatom nagrody Golden Apple gratuluję i mam nadzieję na dalszy rozwój opisanych tu skrótowo aplikacji.

 

Źródło: AppleVis.

 

Napisz odpowiedź