Lire 3.0. Dużo nowości dla czytających Kanały RSS

Program lire jest dobrze znany wielu niewidomym użytkownikom mobilnych urządzeń Apple. Jeśli ktoś jeszcze nie słyszał, Lire to zaawansowany czytnik kanałów RSS, który jest w pełni dostępny, a więc dobrze działa ze screenreaderem VoiceOver, umożliwia wyświetlenie tekstu całego artykułu, , zmianę jego wielkości i posiada szereg opcji eksportu, w tym zapis artykułu w formacie E-Pub i Mobi. Od jakiegoś czasu niepokoiłem się o dalszy los apikacji. . Obawiałem się nawet, czy kiedykolwiek program zostanie jeszcze zaktualizowany. Pierwsze zwiastuny, że coś się dzieje, były mniej więcej przed tygodniem, kiedy pojawiła się niewielka aktualizacja wersji 2, wnosząca drobne poprawki. Wkrótce się okazało, że to dopiero początek zmian i o wiele więcej z nich pojawiło się w najnowszej wersji Lire, oznaczonej numerem 3.0. Pełen wykaz nowości i zmian wprowadzonych do programu Lire, można znaleźć na podstronie Lire w App Store. Ja skupię sięna najważniejszych wg Mnie nowościach, przybliżając przy okazji niektóre z aspektów działania aplikacji Lire.

kopia Kanałów RSS niezbędna przed migracją

Pewnie znaczna część Czytelników pokusiła się na aktualizację Lire do wersji 3.0 i być może straciła swoje wcześniej zapisane źródła (kanały) RSS. Niestety program zapisuje teraz w nowy sposób swoje dane, tak więc w przypadku, gdy nie korzystaliśmy wcześniej z usługi synchronizującej Feedly, a domyślnie proponowanego trybu standalone mode, z pewnością utracimy nasze informacje. Aby temu zapobiec, należy wyeksportować nasze kanały RSS do pliku OPML, tak by potem móc je po aktualizacji ponownie zaimportować do programu lire. Polecam jednak synchronizować je z którąś z proponowanych usług, przy czym Feedly wydaje Misię najbardziej popularną, a do tego możemy się do niej zalogować naszym kontem Twitterr lub FaceBook.

Lire 3.0 – wybrane nowości

 • Zmienił się interfejs programu, przy czym zmiany, choć duże, nie są jakoś bardziej drastyczne. Dzięki nim, rozkład opcji programu jest bardziej logiczny.
 • Można teraz bez kłopotu otworzyć plik OPML i zaimportować z niego Źródła RSS. Program bez problemu wspiera nowy sposób zapisywania i otwierania, tak więc listę naszych Kanałów RSS, bez kłopotu zapiszemy np. na ICloud.
 • Możliwość synchronizacji Kanałów RSS z różnymi: usługami: Feedly, FeedHQ, The Old Reader, Inoreader, BazQux Reader. *Pojawiło się kilka nowych czcionek w opcjach wyglądu tekstu
 • Po ponownym uruchomieniu, Lire kontynuje uprzednio rozpoczęte działania, a użytkownik znajdzie się w tym miejscu programu, w którym zakończył lekturę (konkretny folder, kanał RSS, albo ich lista).
 • Możliwość skorzystania z dodatkowego parsera tekstu (Mercury Web Parser), gdyby domyślne odczytanie całego tekstu stało się niemożliwe. Stosowna opcja znajduje się w menu Share.
 • program działa znacznie wydajniej, artykuły pobiera szybciej i dokładniej, dzięki czemu znaczna większość wielostronicowych artykułów, zostanie wyświetlona na jednej stronie.
 • Można teraz zgłaszać problemy z określonym Kanałem RSS, Artykułem, albo jego Cachingiem (wydobywaniem tekstu do przeczytania). Stosowną opcję “Report a Problem” można znaleźć przy każdym artykule, albow opcjach Kanału RSS.
 • można teraz zdecydować, jak zachowa się przycisk drugi od końca na dole. Do wyboru m.in.: Instapaper, Pocket, Lista Czytelnia i Starr, czyli oznacz gwiazdką.
 • Możliwość konfiguracji gestów “Przesuń w lewo” – “Przesuń w prawo”, które przy pomocy VoiceOvera realizujemy korzystając z pokrętła. Jeden z nich pozwoli nam na oznaczenie nieprzeczytanych artykółów, a dzięki drugiemu możemy już z poziomu pokrętła i nieotwartego artykułu, oznaczyć go gwiazdką, albo wysłać do usługi typu Pocket itp.
 • .Poprawione opcje VoiceOver, dzięki którym można ustawić, co i kiedy program ma odczytywać.
 • Możliwość wyszukiwania i subskrybcji określonych słów w Google News i Bing News.

na koniec

Duża i niespodziewana aktualizacja programu lire do wersji 3. to ogromny krok w jego rozwoju. Działa on teraz bardzo sprawnie i wydajnie. Aktualizację bardzo polecam.

Lire w AppStore. Nowości w Lire 3.0 na blogu AppleVis.

1 komentarz do "Lire 3.0. Dużo nowości dla czytających Kanały RSS"

 1. 25 sierpnia 2017 - 00:43 | Link

  Aplikacja jest bardzo przydatna. Korzystam z niej dziennie. Nie jest po polsku, ale szybko można się zorientować o co chodzi, a gdy stworzymy sobie własne foldery jest jeszcze prościej.

Napisz odpowiedź