Jaws 18 dostępny, na razie w wersji Beta

Wrzesień to czas nowych wersji czytnika ekranu JAWS. Choć pierwsze informacje o kierunku zmian i usprawnień pojawiają się zawsze pod czas lipcowej konwencji NFB, to na szczegóły przychodzi poczekać właśnie do września.

Nowy JAWS 18 nie przynosi jakiś rewolucyjnych, ani nawet bardzo ciekawych i istotnych zmian. To pierwsza wersja jAWSa, której nowości liczą sobie raptem kilka pozycji. Można powiedzieć, że to dobrze. Nie tylko Ja narzekałem na przeładowanie programu nowymi – niekoniecznie dobrze pomyślanymi i istotnymi funkcjami. Problem jednak w tym, że te stosunkowo niewielkie nowości, jakie zawiera JAWS 18, to trochę mało. Kto wie, czy nie dochodzimy do sytuacji, w której trudno coś nowego wymyślić w dziedzinie rozwoju screenreaderów, nie rezygnując z uprzednio przyjętych założeń obsługi programu, tym samym jego projektowania.

Sam JFW 18 występuje jako Beta w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim francuskim, francuskim kanadyjskim i (co jest pewną nowością) holenderskim. Poniżej informacje o nowościach.

JAWS 18- nowe funkcje

  • możliwość przeniesienia ustawień tylko z wcześniej zainstalowanego JAWSa 17. Z uwagi na zmienioną strukturę folderów, nowe pliki i formaty.
  • możliwość zapisania i przywrócenia ustawień z kopii zapasowej. Wszystkie ustawienia programu JAWS, zarówno te główne, jak i te, które dotyczą poszczególnych aplikacji, stron, witryn i dokumentów, można wyeksportować do pojedynczego pliku SBAK
  • Ograniczenie wirtualnego kursora do obszaru okna dialogowego w aplikacjach internetowych ma przyczynić się do łatwiejszej obsługi aplikacji, takich jak np. Google Docs
  • Echo myszy, podczas nawigacji fizyczną myszą, albo touchpadem, JAWS będzie odczytywał informacje spod wskaźnika myszy
  • poprawa wydajności podczas pracy z ekranami dotykowymi np. Surface Pro

Pobierz JAWS 18

To na razie wersja testowa, normalnie działać będzie do momentu wypuszczenia stabilnej wersji oprogramowania.

JAWs Public Beta. Strona informacyjna (ang.)

 

Źródło: Freedom Scientific.

 

Napisz odpowiedź