ESET Smart Security 9 i problemy z dostępnością.

Firma ESET, producent rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa komputerowego, która w Polsce znana jest przede wszystkim z rozwiązań ESET NOD 32Antivirus oraz ESET Smart security za ich lekkość i niezauważalne działanie, jakiś czas temu wypuściła wersję BETA swoich flagowych produktów dla użytkowników domowych. Trzeba również nadmienić, że produkty tej słowackiej firmy były rekomendowane jako jedne z najlepiej dostępnych ze screenreaderem Window-Eyes, ale również z innymi screenreaderami można było ten program obsługiwać. Niestety- dostępność wersji BETA ESET Smart security i ESET NOD 32 antivirus znacząco się pogorszyła. Przyjrzyjmy się nowościom, jakie mają ukazać się w finalnej wersji w październiku:

 • ochrona bankowości elektronicznej. Zdaniem producenta podczas logowania się do serwisów transakcyjnych typu paypal lub do naszego banku, w przeglądarce ma się pojawiać specjalna ramka do wprowadzania danych
  • Ulepszona ochrona przed botnetami w wersji 2
  • Nowy interface użytkownika
  • kompatybilność z windows 10.

 

Problematyczny interface

Jedną z nowości, która wpływa na niekorzyść, jest właśnie nowy interface. O ile instalator poprzednich wersji posiadał rozszerzenie. msi, co ułatwiało instalację osobom niewidomym, w najnowszej wersji jest to rozszerzenie .exe. Okno instalatora jest bardzo standardowe- najpierw odbywa się rozpakowywanie plików i ukazuje nam się pierwsze okno. I tu zaczynają się schody- po oknie możemy nawigować tylko przy pomocy myszy, strzałki w tym przypadku nie zdają egzaminu.
Aby móc zainstalować program, klikamy cały czas lewym klawiszem myszy na przycisk, a właściwie na tekst next.
Po zakończeniu instalacji klikamy przycisk done, przy czym możemy wyrazić zgodę, czy nasze próbki plików mają być przesyłane do badania naukowcom uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Główne okno

W zasadzie nie ma po co opisywać głównego okna Pakietu, ponieważ jest w pełni niedostępne, jedynie myszka w oknie wszystkie elementy interface’u widzi jako jednolity tekst.Nawet po kliknięciu klawisza f5, aby wejść do ustawień zaawansowanych, również wszystko jest widoczne, jako tekst, nawet pole edycyjne do wprowadzania danych aktywacyjnych naszą kopię programu. Tak więc niewidomy użytkownik komputera nie może nic zrobić.
Podsumowanie
Mimo, że nie powinno pisać się o wersji BETA, ponieważ wszystko jeszcze może się zmienić do opublikowania wersji finalnej, to warto o tym wspomnieć zwłaszcza, że śledząc wersje powyższych rozwiązań, producent już większość funkcji zaprezentował i jedynie to, co już zostało wymyślone, będzie usprawniane w taki sposób, by wersja BETA nie posiadała żadnych błędów i osiągnęła status wersji finalnej.Miejmy jednak nadzieję, że producent poprawi te niedociągnięcia, zważywszy, że już taką uwagę wysłałem zarówno do firmy Ai Squared, producenta programu Window-Eyes, jak i firmy ESET, tak więc, miejmy nadzieję, za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się dostępną wersją programu z czytnikami ekranu. Tym, którzy będą chcieli kupić programy ESET, radzimy pozostać przy wersji 8.
Linki do pobrania
Globalna strona producenta:
www.eset.com
Polska strona producenta:
www.eset.pl
Wersja BETA do pobrania w języku angielskim:
www.eset.com/beta
Mateusz Bobruś

 

1 komentarz do "ESET Smart Security 9 i problemy z dostępnością."

 1. Tomek's Gravatar Tomek
  3 grudnia 2015 - 20:11 | Link

  Witam. Czy zmieniło się coś w kwestii dostępności eseta 9? Może jest jakiś sposób zmiany interfejsu? Pamiętam że w starszych wersjach była taka możliwość żeby wyłączyć graficzny interfejs?

Napisz odpowiedź