El Capitan -nowości dla użytkowników VoiceOvera

Minął dobry tydzień od premiery najnowszej wersji systemu Mac OS X 10.11 El Capitan. System ma opinie generalnie dobrze działającego, również na starszych komputerach. Do tego okazał się szybszy od poprzednika, co znalazło swoje odzwierciedlenie również w działaniu wbudowanego czytnika ekranu VoiceOver. Czas reakcji syntezy podczas nawigacji klawiaturą jest szybszy. Chwalony jest przede wszystkim głos Alex, ale polscy użytkownicy VoiceOvera, pracujący z wbudowaną syntezą Nuance,jak również Acapella Infovox, nie powinni narzekać. Wszystko działa szybciej.

Poniżej kilka nowości, jakie jeszcze pojawiły się w nowym systemie operacyjnym przeznaczonym na komputery Apple:

  • • Capslock zamiast klawiszy VoiceOver. Tzw. klawiszy VO (domyślnie Control-Option). Można to ustawić w zakładce Ogólne w ramach Narzędzia VoiceOver
  • nowa funkcja Miejsca okien. Na jej temat napiszę więcej, gdy sam będę mógł zapoznać się z systemem El Capitan. To coś w rodzaju Regionów, znanych z IPadów, czyli istotnych elementów określonego okna aplikacji. W nowym Mac OS X ma to zastosowanie hoćby w programie mailowym, którego okno składa się z wielu elementów )paski, lista folderów, maili, treść wiadomości). Teraz m.in. dzięki rozszerzeniu działania znanego już polecenia VO-U, będzie można łatwiej pomiędzy nimi nawigować.
  • można teraz zapisywać parametry VoiceOver, nie tylko osobno dla aplikacji, ale nawet dla określonej strony WWW
  • inne bardziej zaawansowane opcje związane z Trybem interakcji.

Więcej napiszę, gdy sam popracuję nieco więcej z systemem El Capitan.

 

Źródło: Apple Vis, informacje własne.

 

Napisz odpowiedź