EasyReader – odtwarzacz DAISY on-line dostępny Dla systemu IOS

Niejednokrotnie pisałem tu o rozmaitych sposobach zdobywania i czytania książek. Za przykład niech posłuży wprowadzona jakiś czas temu możliwość czytania publikacji w standardzie DAISY poprzez Internet za pośrednictwem DAISY On-line. Wtedy narzekałem, że z DAISY On-line nie można skorzystać z poziomu urządzeń z IOS. Teraz uległo to zmianie.
Z pomocą przyszła firma Dolphin, która stworzyła aplikację Dolphin EasyReader. Pozwala ona właśnie na odtwarzanie książek oraz czasopism z wyspecjalizowanych bibliotek dla osób z niepełnosprawnościami. Skorzystają więc osoby niewidome, słabowidzące, z dysleksją i innymi problemami w czytaniu. Co ważne, aplikacja ma zasięg międzynarodowy,w. tym sensie, że od razu po premierze, na liście dostępnych serwisów, użytkownicy znajdą polski Serwis wypożyczeń On-line Działu Zbiorów dla Niewidomych. To bardzo cieszy.
Ponadto program umożliwia pobieranie i odtwarzanie (strumieniowanie) książek przez internet, do tego pozwala w odpowiednio przygotowanych książkach DAISY na jednoczesne wyświetlanie i synchronizację tekstu książki z nagraniem lektora.

Jak zacząć

By korzystać z aplikacji, trzeba utworzyć, a następnie zalogować się specjalnym kontem potrzebnym do prawidłowego działania i synchronizacji danych. Niestety nie jest to ICloud, a osobne konto w postaci loginu-e-maila i hasła. Być może zaważyłyn na tym jakieś względy bezpieczeństwa, albo inne aspekty prawne, a może po prostu Twórcom łatwiej było tak właśnie postąpić.
Po zalogowaniu możemy wybrać interesujący nas serwis, a następnie zalogować się danymi logowania DZDN, autoryzować dostęp i gotowe. Sama obsługa to DAISY On-line znane z innych rozwiązań (PlexTalk Linio i inne odtwarzacze). Być może różni się jakoś w szczegółach techniczno-użytkowych, ale tego nie zaobserwowałem. Do dyspozycji mamy Menu Główne, katalogi tematyczne z możliwością wyszukania książki, którą następnie wypożyczamy, pobieramy, albo streamujemy.

Interfejs użytkownika i zaobserwowane problemy

Sposób obsługi aplikacji nie jest moim zdaniem najbardziej wygodny, chociaż aplikacja jest jak najbardziej dostępna. Oferuje szereg opcji wpływających na wygląd wyświetlanego tekstu, takich jak: kolory, marginesy, wielkość czcionki, odstępy między liniami. Poza tym jest trochę podobny do innych odtwarzaczy np. Voice Dream Readera.
W prosty sposób nie da się zmienić trybu nawigacji np. z nagłówków na zakładki. Trzeba w tym celu uaktywnić przycisk “Book navigation” i dopiero potem wybrać odpowiednią opcję.
Przy próbie nawigacji za pomocą VoiceOvera, podczas gdy odtwarzana jest książka audio, program zatrzymuje odtwarzane nagranie. Niestety robi to nieregularnie i trudno stwierdzić, czy to działanie zamierzone, czy błąd programu.

Taka sama sytuacja ma miejsce podczas próby odtwarzania z zablokowanego ekranu, albo po schowaniu aplikacji, poprzez gest VoiceOvera “Stuknij woma palcami”, który zwykle zatrzymuje i wznawia odtwarzanie.
Podobnie jest podczas szybkiego przełączania fragmentów książki przyciskami Playera “Next” i “Prev”, gdzie ewidentnie kursor VoiceOvera ucieka gdzieś na listę nagłówków i staje się ociężały.
Niestety szybko nie da się zmienić prędkości odtwarzania. To dla mnie kolejny minus.
EasyReader dla IOS od czasu do czasu zrywa połączenie, co może mieć miejsce na skutek wielu czynników, od problemów z używanym internetem, po ograniczenia infrastruktury serwerowej Biblioteki.
Niestety po jakimś czasie, na pewno po kilku dniach bezczynności, program wylogowuje nas z konta Dolphin. Wówczas ponownie trzeba się zalogować i nie wystarczy kliknąć w użytkownika, a wpisać e-mail i hasło.

Mimo wszystko polecam

Warto dać szansę aplikacji i mieć ją w swoim telefonie, jeśli tylko korzystamy z zasobów DZDN i gdy mamy np. 16 GB miejsca na naszym IPhonie czy IPadzie. Wtedy program dzięki streamingowi pozwoli nam zaoszczędzić sporo miejsca.
Cieszę się, że powstał ten program, nawet jeżeli nie będę z niego często korzystał. Czasem, gdy będzie mi wygodniej, albo będę potem potrzebował bardziej stabilnej nawigacji, ściągnę sobie książkę z Serwisu Wypożyczeń DZDN i wczytam do Voice Dream Readera. Innym razem, gdy będę chciał czegoś szybko posłuchać, albo nie będę mógł ściągnąć książki, posłużę się dostępem poprzez EasyReadera. Taka różnorodność tylko cieszy.

Napisz odpowiedź