Dlaczego jednak korzystam ze Spotify

Dwa miesiące temu, podzieliłem się w sumie pozytywnymi wrażeniami z użytkowania usługi Apple Music. Niczego nie odwołuję, jednak zainspirowany wwypowiedziami jednego z Czytelników Serwisu, postanowiłem zgłębić pewną funkcję Spotify, o której słyszałem, ale nie przywiązywałem do niej wcześniej większej wagi.

Spotify Connect. Co to jest i jak działa

Funkcja Spotify Connect, niezbyt ładnie przetłumaczona na język polski, jako Połącz Spotify, pozwala Subskrybentom wersji Premium Na przekazanie odtwarzanej muzyki na inne urządzenie, na którym został zainstalowany Spotify. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Wyszukujemy, albo po prostu włączamy uprzednio przygotowaną muzykę w Spotify, wykorzystując do tego naszego IPhone’a, albo inny telefon z Androidem. Ponieważ zwykle to w komputerach, albo innych systemach Audio, są znacznie lepsze głośniki, przekierowujemy odtwarzany dźwięk na drugie urządzenie, np. właśnie komputer. Całością możemy sterować z obu urządzeń, czyli i z telefonu, i z komputera. By to działało, konieczne jest uruchomienie Spotifynna komputerze, przed rozpoczęciem odtwarzania z telefonu.

Funkcja ta szczególnie spodobać się może użytkownikom czytników ekranu. Choć Twórcy Spotify dla Windows, jakoś postarali się, by program posiadał dostępny interfejs, to trudno powiedzieć, by jego obsługa należała do przyjemnych, efektywnych i stabilnych. Wtedy z pomocą przychodzi nam Spotify Connect. Krok po kroku opiszę dokładniej sposób działania funkcji, która – przypomnę – działa tylko w płatnych wersjach usługi:

  1. Uruchamiamy Spotify for Windows na naszym komputerze
  2. Uruchamiamy Spotify na innym urządzeniu, np. IPhonie, IPadzie, innym smartphonie i znajdujemy to, czego chcemy słuchać
  3. Rozpoczynamy odtwarzanie, możemy oczywiście zrobić pauzę, a następnie klikamy w tytuł utworu, który znajduje się w dolnej części ekranu, tak aby otworzył się odtwarzacz
  4. Z menu kontekstowego wybieramy Connect, a następnie drugie urządzenie, np. nazwę naszego komputera, na który chcielibyśmy przenieść dźwięk ze Spotify
  5. Na koniec wszystko zatwierdzamy przyciskiem Zamknij

W ten sposób, muzyka ze Spotify powinna zabrzmieć w głośnikach komputera.

Zalety Spotify Connect

Okazuje się, że na tę chwilę, żaden z serwisów streamingowych nie pozwala na przekazanie muzyki z urządzenia mobilnego na komputer. W przypadku użytkowników screenreaderów, funkcja ta może się okazać bardzo przydatna, gdyż, jak już wspominałem, korzystanie ze Spotify for Windows do przyjemnych nie należy, ale już sterowanie muzyką (następny-poprzedni utwór, głośniej-ciszej) z komputera, przy pomocy skrótów klawiszowych jest jak najbardziej możliwe. W ten sposób, korzystam ze Spotify hybrydowo, wyszukuję, edytuję playlisty z IPhone’a,dźwięk i dalszy odsłuch wykonuję już na głośnikach podłączonych do komputera.

Ktoś może zapytać, po co to wszystko? Czy nie można podłączyć głośnika do I-urządzenia, albo kupić stosowną stację dokującą. Uważam, że dla kogoś, kto jak Ja, korzysta z VoiceOver’a na IOS, albo TalkBacka w systemie Android, to żadne rozwiązanie. Proszę sobie wyobrazić nawigację po utworach i syntezę „wykrzykującą” z dużych głośników, tak samo blokujący się bardzo szybko ekran. Oczywiście to ostatnie można akurat zmienić, a nie każdy, jak Ja, dosyć często przełącza utwory.

Tak czy inaczej u mnie możliwość, jaką daje Spotify Connect, odwiodła mnie ostatecznie od pozostawienia płatnego abonamentu Apple Music.

 

Napisz odpowiedź