Dawne wersje okienek, czyli dźwiękowe wspomnienia o Windows 95 i o tym, co było wcześniej i później

Pod koniec sierpnia 1995 r. i w niespełna 10 lat od powstania pierwszej wersji, swoją premierę miał Windows 95 – przełomowy graficzny system operacyjny firmy Microsoft, dzięki któremu już na dobre, firma ta  stała się obecna w przeważającej większości komputerów na świecie. Tamten Windows przy wszystkich jego ograniczeniach, to na prawdę było coś. Lepsze multimedia, programy, uwolnienie się od konieczności pracy w tekstowym systemie DOS. Do tego dylematy niewidomych użytkowników, co teraz będzie, gdy interfejs już tylko graficzny. Czy da się go w ogóle zinterpretować, jak będzie to możliwe. Dosyć szybko okazało się na szczęście, że z Windowsami pracować można, czego przykładem były screenreadery: Hal 95 i Outspoken.

O historii i początkach pracyy w systemie Windows oraz jego postrzeganiu przez osoby niewidome i słabowidzące, rozmawiałem jakiś czas temu na łamach Tyflopodcastu. W ponad dwugodzinnej rozmowie prowadzonej przez Michała Dziwisza, wziął jeszcze udział Mikołaj Rotnicki oraz Krzysztof Wostal, który podzielił się wrażeniami z początków pracy w systemie Windows.

Podaję odnośnik do Podcastu pt. Dostępność historycznych wersji Windows.

Zachęcam również do przesłuchania wspomnień Krzysztofa Wostala, który przypomina tamte lata, komputery i pracę, z perspektywy osoby, jeszcze wówczas szczątkowo widzącej.

Napisz odpowiedź