DAISY On-line jednak również w Polsce. Aktualizacja

Od dwóch lat przy okazji konferencji i wystawy Reha for the Blind in Poland, mniej lub bardziej w prost, można było usłyszeć o pomyśle wprowadzenia również u nas, dostępu do nagranych książek zgromadzonych w Bibliotece, za pośrednictwem  specjalistycznych odtwarzaczy i usługi DAISY On-Line. Najgłośniej mówili o tym przedstawiciele firmy Shinano kenshi, którzy promowali odtwarzacz PleksTalk Linio. Nikt poza tym tego nie chciał potwierdzić. Zapewne na taki stan rzeczy, wpływ miały zmiany w strukturze samej Biblioteki Centralnej PZN, której zasoby zostały przekazane Bibliotece Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Tak powstał Dział Zbiorów dla Niewidomych, w skrócie DZDN, i pod tą nazwą znana jest nowa instytucja świadcząca usługi biblioteczne dla czytelników z niepełnosprawnością wzroku. Biblioteka rozwija się cały czas, a Serwis Wypożyczeń On-Line DZDN, posiada coraz to nowe drobne, a za razem wyrafinowane funkcje.

Wygląda na to, że w końcu i w Polsce zawita DAISY On-line, czyli możliwość dostępu do książek mówionych, przez Internet, bez konieczności ich wcześniejszego pobierania ze strony internetowej i kopiowania na kartę SD stosownego odtwarzacza. W programie tegorocznego spotkania Reha, możemy przeczytać następującą informację:

 

13:30 Panel dyskusyjny: Nowości technologiczne z kraju (Monika Cieniewska, Jan Gawlik)
Technologia DAISY on-line” – technologia przesyłania cyfrowych książek bezpośrednio z serwera do dedykowanych odtwarzaczy cyfrowych (np. Plex Talk Linio Pocket, albo Victor Stream nowej generacji). Umożliwia dostęp do księgozbioru DAISY bez konieczności korzystania z komputera i przeglądarki internetowej. Serwis wypożyczeń on-line DZdN staje się dzięki temu dostępny nawet dla osób niezaawansowanych w bezwzrokowej obsłudze komputera.
Spotkanie poprowadzi Monika Cieniewska – Zastępca Dyrektora ds. Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego; weźmie w nim udział także pan Grzegorz Złotowicz – Tyfloinformatyk w Dziale Zbiorów dla Niewidomych oraz pani Jolanta Złotowicz – Kierownik Sekcji Zbiorów Książki Mówionej.

 

Spotkanie odbędzie się w Sali Rudniewa B.

 

Czym słuchać

Nie czas i miejsce na dogłębną analizę tematu. Na razie to tylko news.

Zasygnalizuję tylko, że obecnie w polskich warunkach mamy do dyspozycji 2 w miarę tanie i dwa bardzo drogie odtwarzacze specjalistyczne. Wymienię je w kolejności od najtańszego do najdroższego:

Nie testowałem ich jeszcze nigdy pod kontem sprawnego dostępu do DAISY On-Line. Z uwagi na cenę i sposób działania, polecam bardziej PlexTalk Linio (zwany też PlexTalk Pocket Linio), choć tańszy Victor Stream new również może być. Blaze EZ nie zyskało niestety mojej sympatii, zaś droższa wersja koreańskiego odtwarzacza – Blaze ET, dopiero jest w fazie spolszczenia i Trudno coś więcej powiedzieć o sposobie działania urządzenia.

Nic mi nie wiadomo, by na tę chwile można było korzystać z DAISY On-Line za pośrednictwem urządzeń mobilnych, czyli IPhone’a i innych Androidów, a to wielka szkoda.

To przełomowa zmiana

Mimo wszystko, i tak już mocno opóźnione pojawienie się w Polsce usługi strumieniowego dostępu do bibliotecznych książek to jedno z najważniejszych wydarzeń tyfloinformatycznych tego roku w Polsce. Nawet jeśli, to dopiero prototyp usługi. Widzę jak na razie dwie sprawy mogące wpłynąć na nie aż tak dużą popularność tego przedsięwzięcia: coraz mniejszy udział w rynku specjalistycznych odtwarzaczy i niepełne pokrycie kraju sprawnie działającą siecią internetową. Szczególnie ten ostatni czynnik może niekorzystnie wpłynąć na jakość czytania przez osoby, które nie posługują się sprawnie komputerem i nie wiedzą nawet, czy mają Wi-fi, czy nie. . Z drugiej strony dostęp do Internetu staje się coraz bardziej powszechny.

I tak bardzo się cieszę i wierzę w sukcesywny, ale zdecydowanie dobry odbiór tej usługi przez Czytelników. Wrócę do tematu, gdy dowiem się czegoś więcej.

Informacje z Biblioteki o DAISY On-line

W serwisie Wypożyczeń DZDN można już znaleźć więcej informacji na temat DAISY On-line.

 

Napisz odpowiedź