CSUUN2016. HumanWare zaprezentowało BrailleNote Touch,

W jednej z ostatnich wiadomości, Jarosław Urbański obszernie opisał kilka nowych rozwiązań technologicznych dla niewidomych, spośród których na plan pierwszy wybija się BrailleNote Touch – notatnik brajlowski firmy HumanWare w nowej dotykowej i tabletowej odsłonie. Stanowi on kontynuację najlepszych wzorców poprzedniej serii notatników brailleNote Apex, a za razem próbuje wytyczyć nowy sposób pracy niewidomego użytkownika.Najogólniej rzecz ujmując, jest to mniej więcej 10-calowy tablet z systemem Android, procesorem 1.2 GHZ, pamięcią wewnętrzną 16 GB i aparatem 8 Mpx.

Główna innowacja. Piszemy na dotykowym ekranie

18 albo 32-znakowa linijka brajlowska oczywiście pozostaje, ale w  podstawowym wariancie, zamiast brajlowskiej, bądź normalnej klawiatury, mamy do czynienia z gładką powierzchnią tabletu. Pełni ona dwojaką rolę. Osobie widzącej pozwala przy wyłączonym screenreaderze na interakcję z tabletem, osobie niewidomej również pozwala na jego normalne używanie przy czym główną nowością jest tutaj możliwość pełnego sterowania urządzeniem, za pomocą pisania na ekranie dotykowym, niemal w jego każdym miejscu. Można używać wszystkich dziesięciu palców do pisania, otwierania aplikacji,i nawigacji po ekranie itp. Zdaniem Producenta, kalibracja przebiega niemal automatycznie, stąd po ułożeniu palców, prawie od razu można wydawać brajlowskie polecenia.

Klawiatura również może być

Tym, którzy nie umieją jeszcze posługiwać się ekranem dotykowym, w tak jednak specyficzny sposób, ale też tym, którzy po prostu wolą tradycyjną klawiaturę, Firma oferuje niestety dodatkowo płatne akcesorium w postaci etui z fizyczną klawiaturą brajlowską. Nie powiększa ona znacząco notatnika, może bardziej go pogrubia.

Jak to działa, czyli kilka słów o warstwie programowej i pomocy

BrailleNote Touch mówi do nas syntezą Acapella i działa w oparciu o system Android 4.4. KitKat oraz specjalny screenreader o nazwie . KeySoft. Łączy on wszystko co najlepsze w dostępności Androida z brajlowskim sterowaniem i dodatkowymi aplikacjami:

  • klientem E-mail KeyMail,
  • przeglądarką KeyWeb
  • edytorem tekstu KeyWord
  • i w reszcie czytnikiem książek Victor Reader (nazwę już wcześniej chyba znaliśmy).

Ponadto pozwala na normalne instalowanie aplikacji zewnętrznych, dostępnych w sklepie Google Play.

Nawigacja odbywa się w typowy dla notatników brajlowskich sposób: klawisze przywoływania kursora, akordy ze spacją, Enterem i BackSpace.

Producent chwali się skrótami klawiszowymi znanymi w poprzednich wersjach notatnika, bardzo dobrze pomyślaną rozbudowaną pomocą kontekstową, która z opisu przypomina mi poziom wsparcia, jakie oferuje JAWS w USA. Pisząc o wsparciu nie mam tylko na myśli wspomnianej Pomocy, ale również rozszerzone gwarancje, czy możliwość wypożyczenia urządzenia zastępczego na czas naprawy BrailleNote’a.

Certyfikat Google daje nadzieję na stabilność i rozwój

BrailleNote Touuch to pierwsze urządzenie skierowane dla osób z wadami wzroku, które posiada certyfikat Google’a. Trudno do końca powiedzieć, co to oznacza. Można się domyślać, że notatnik musiał przejść szereg testów potwierdzających jego niezawodne działanie. Należy mieć nadzieję, że odbiło się to i na jakości samego urządzenia, i na jakości oprogramowania, które nim zarządza. można też, myślę, spodziewać się aktualizacji systemu do nowych wersji. Sam produceent już poczynił pewne poprawki w swoim oprogramowaniu. Pamiętajmy ponadto, że notatniki BrailleNote produkowane są od lat i zawsze cieszyły się długim cyklem życia i wsparciem technicznym, podobnie jak urządzenia firmy Apple. Nie na darmo poczyniłem to porównanie. Jeżeli ktoś pamięta prezentacje niektórych nowości firmy HumanWare, to wie, o czym mówię.

BrailleNote Touch również w Polsce

Dla potencjalnych nabywców BrailleNote’a mam dobre wiadomości. Tym razem, notatnikbędzie dostępny w Polsce, raczej jednak nie wcześniej niż jesienią. Tłumaczenie interfejsu i dostosowanie systemu do polskich warunków potrwa jakiś czas.

Pewne obawy

Okazuje się, że tak drogi sprzęt, nie obsłuży nam standardowej karty MicroSD. Slot co prawda istnieje, ale jest w nim umieszczona na stałe karta 16 GB przeznaczona na dane systemowe. Użytkownik do dyspozycji ma jedynie pamięć wewnętrzną 16GB. To nie jest dużo i  nic nie zmienią tutaj koncepcje, w myśl których wymiana danych odbywa się za pomocą Wi-fi oraz  chmur internetowych.

Szkoda też, że Producent zrezygnował z niektórych funkcji dostępnych w poprzedniej serii notatników (Apex). Mam tu na myśli już zainstalowane specjalne aplikacje przeznaczone do nawigacji GPS, szybki sposób uruchomienia nagrywania itp. Wszystko to załatwić ma sklep Google Pley, który oferuje szereg dedykowanych aplikacji o różnej funkcjonalności, również dobrze działających z technologiami dostępnościowymi Androida.

Cena i dostępność w Polsce

Polskie ceny oraz termin pojawienia się w naszym kraju BrailleNote’a Touch nie

zostały jeszcze ujawnione. Wydaje mi się, że mogą być one zbliżone, albo trochę droższe od notatników BrailleSense firmy HIMS, czyli będą kosztować sporo.
Natomiast polskiej wersji urządzenia możemy się spodziewać najwcześniej jesienią tego roku.

Więcej informacji

Jak na razie, na stronie Dystrybutora, czyli firmy Harpo., nie ma jakichkolwiek wiadomości na temat BrailleNote’a Touch. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi szczegółami, wprost u źródła, czyli na stronach HumanWare.

BrailleNote Touch na stronach HumanWare

 

Źródło: HumanWare, Harpo, informacje własne.

Napisz odpowiedź