Artykuł. ITunes. Kilka słów o odtwarzaczu, przed premierą Apple Music

Ostatnio, za sprawą usługi Apple Music, jaka zadebiutować ma 30 czerwca, jesteśmy bombardowani wieloma informacjami na temat strumieniowego dostępu do cyfrowej muzyki, w zamian za stosowny abonament. Jakiś czas temu przekazałem Redakcji Kwartalnika Tyfloświat duży tekst na ten temat. Było to wiosną, więc przed WWDC i przed premierą wspomnianej usługi muzycznej firmy Apple. Nie znaczy to, że inne zawarte w artykule informacje, istotnie się zdezaktualizowały. W tekście omówiłem, Itunes i filozofię Apple’a, YouTube, Spotify i Google Music.

W oczekiwaniu na premierę Apple Music, zachęcam do przeczytania analizy rynku muzycznych usług streamingowych, z naciskiem na dostępność aplikacji dla czytników ekranu, a tym samym komfort ich użytkowania przez osoby niewidome. Dla lepszej czytelności, tekst opublikuję w kilku odcinkach.

ITunes i aplikacja Muzyka w systemie IOS

ITunes to coś więcej, niż zwykły odtwarzacz multimediów, jaki możemy znaleźć w naszych komputerach. Jest on istotnym składnikiem systemów Mac OS (komputery Apple). Dla systemu Windows istnieje osobny instalator, do pobrania najlepiej bezpośrednio ze stron Apple. Program, poza zwykłymi możliwościami odtwarzania plików multimedialnych, organizacji biblioteki czy tworzenia playlist, jest jak dotąd Jedynym w pełni funkcjonalnym centrum synchronizacji z komputerami: smartphonów IPhone, tabletów IPad i odtwarzaczy IPod. Inne cechy ITunes to:

 • możliwość katalogowania plików muzycznych
 • archiwizowanie płyt CD-Audio w różnych formatach (np. MP3, AAC, AIFF i WAV)
 • pobieranie opisów płyt i ilustracji okładek CD-Audio z internetowej bazy iTunes Store
 • tworzenie playlist (od wersji 8.0.0.35 także inteligentnych playlist Genius)
 • odsłuchiwanie internetowych stacji radiowych
 • dokonywanie zakupów muzyki, teledysków, e-booków, aplikacji dla mobilnych urządzeń Apple, seriali i filmów pełnometrażowych w internetowym sklepie iTunes Store
 • wypożyczanie filmów w sklepie iTunes Store
 • wypalanie płyt CD-Audio, płyt MP3 oraz CD-Data na podstawie przygotowanych playlist
 • obsługa odtwarzaczy multimedialnych iPod, telefonów iPhone oraz iPadów – kopiowanie utworów, tworzenie playlist, zmiana ustawień urządzenia
 • odtwarzanie teledysków i zapowiedzi filmów w formacie MOV, M4V, MP4
 • obsługa podcastów
 • konwersja formatów (np. z MP3 na MP4)
 • obsługa tzw. audiobooków (pliki książek w wersji audio w formacie M4A lub M4B), umożliwiających wznowienie słuchania w momencie, gdzie się uprzednio przerwało
 • obsługa plików typu Audible (ze sklepu internetowego z audiobookami Audible)
 • korektor graficzny dźwięku

Dawniej, ITunes niezbędny był niewidomym i słabowidzącym użytkownikom mobilnych urządzeń Apple, gdyż bez niego niemożliwe było uaktywnienie funkcji dostępności i programu VoiceOver. Od jakiegoś czasu to się zmieniło, bo pierwszej konfiguracji możemy dokonać sami z poziomu urządzenia, a w dobie bardzo popularnych chmur internetowych (w szczególności zaś Dropbox), wspieranych przez dużą liczbę aplikacji, synchronizacja za pomocą ITunes bardzo straciła na znaczeniu. Podobnie jest z obsługą sklepu z aplikacjami i, co bardziej nas interesuje, z muzyką. Również wszystko możemy kupić, z poziomu IPhone’a czy IPada, korzystając albo z AppStore, czyli sklepu z aplikacjami, albo z ITunes Store, czyli sklepu Apple z cyfrową muzyką.

Interfejs ITunes jest dostępny i w miarę przewidywalny, chociaż trudno zaliczyć go do prostych. Awersja, jaką ten program jest darzony przez wielu niewidomych użytkowników, jest bezzasadna. Posiada on rozbudowane menu pod klawiszem Alt oraz menu kontekstowe ze sporą liczbą różnych opcji. Zasadniczo można go obsłużyć za pomocą klawiszy kursora, Tab, Spacji oraz Enter. Problem stanowić może przeciąganie i upuszczanie obiektów ze screenreaderami, gdyż funkcja ta nie jest wspierana przez wszystkie programy, a nawet jeśli jest, to wiedza o korzystaniu z niej nie jest powszechna. Jej działanie też bywa różne, tak więc trudno na niej polegać.

Ciekawe mogą się wydawać płatne Skrypty BlindTunes, dzięki którym wiele operacji synchronizacji, podglądu mediów, tworzenia playlist itp., można ponoć bardzo szybko i sprawnie przeprowadzić z użyciem skrótów klawiszowych. Inne czytniki ekranu współpracują z ITunes dobrze. Window-Eyes był pierwszym screenreaderem, który kilka lat temu był rekomendowanym przez Apple do pracy z ITunes. Zarówno dla WE, jak i dla NVDA, sukcesywnie tworzone są poprawki mające na celu ułatwić pracę z ITunes, jednakże mają one raczej charakter techniczny i pracujemy z multimediami, głównie w oparciu o standardową nawigację, na którą pozwala interfejs ITunes.

Muzyka, czyli systemowy odtwarzacz IPhone’ów, IPadów i IPodów

Wszystkie urządzenia mobilne firmy Apple, tj.: telefon IPhone, odtwarzacz IPod Touch i wreszcie tablet IPad, posiadają wbudowany odtwarzacz, dzięki któremu można słuchać muzyki, uprzednio kupionej, bądź wgranej do urządzenia. Działa on bardzo płynnie i jest to zdecydowanie najbardziej dostępna, z wszystkich przeze mnie testowanych aplikacji do obsługi muzyki przez Internet. Możliwości programu to odtwarzanie według: wykonawców, albumów, piosenek, playlist. Wszystkim możemy zarządzać z poziomu aplikacji. Zakupioną muzykę możemy albo pobrać, albo odtwarzać z chmury ICloud.

Dobrze bliżej poznać Muzykę, czyli systemowy odtwarzacz zawarty w IOS. Kilka chwil warto poświęcić na poznanie interfejsu, sposobu edycji i organizacji danych. Myślę, że się opłaci. To jedyny znany mi program, który tak dobrze działa z VoiceOver, gdzie informowani jesteśmy o długości albumu, czy playlisty, gdzie działa gest cofnięcia się do poziomu wyżej, gdzie za pomocą klawiatury możemy poza przeskokiem do następnej-poprzedniej piosenki, nawigować w obrębie utworu, po dłuższym przytrzymaniu klawiszy multimedialnych.

ITunes Match, czyli cała nasza muzyka w ITunes i na urządzeniach Apple

Jak wspomniałem powyżej, dzięki iCloud muzyka kupiona w iTunes Store automatycznie pojawia się na wszystkich urządzeniach użytkownika, z Apple TV włącznie, o określonym AppleID. iTunes Match znajduje zastosowanie w przypadku muzyki kupionej gdzieś indziej niż w iTunes. Usługa iTunes Match jest zintegrowana z aplikacją iTunes na komputerze i aplikacją Muzyka na IOS. Za 24,99 EUR umożliwia przechowywanie w chmurze iCloud całej kolekcji muzycznej, w tym utworów przegranych z płyt CD. W ramach ITunes Match można zaimportować 25000 swoich utworów i powiązać z nią do 10 urządzeń. Nagrania o gorszej jakości zostaną na podstawie tagów ID, podmienione na pliki AAC 256 KBPS dostępne w ITunes Store. W ten sposób, przynajmniej teoretycznie, tę samą muzykę możemy odtworzyć z Maca i komputera z systemem Windows (przy użyciu ITunes), IPhone’a i IPada (korzystając z aplikacji Muzyka).

Praktyczne działanie ITunes Match nie jest już tak dobre. Z jednej strony, była to jeszcze nie tak dawno niemal jedyna możliwość dostępu do naszej całej kolekcji muzycznej przez Internet. Z drugiej strony, osoby, które wykupiły subskrypcję, nierzadko skarżyły się na problemy związane z synchronizacją, albo złe dopasowywanie utworów. Do tego mocną konkurencję dla ITunes Match, zaczęły stanowić serwisy streamingowe w rodzaju Spotify, gdzie za niższy abonament (co prawda w skali miesiąca), możemy legalnie słuchać wielu milionów utworów, a wprzypadku Google Music, również dodać te, których nie ma w muzycznych chmurach.

Na domiar złego od pewnego czasu, wielu użytkownikom ITunes Match po prostu nie działa. Szczegółowo na ten temat i przy okazji z zachętą migracji do Google Music, pisał ostatnio Michał Masłowski na Portalu MyyApple. Warto zapoznać się z tym artykułem.

 

 

 

Napisz odpowiedź